Jaskra - co to za choroba?

Jaskra to przewlekła choroba oczu, której podstawową cechą jest charakterystyczne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Najczęściej kojarzy się ją z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, ale nierzadko pacjent ma jaskrę a ciśnienie prawidłowe a wręcz niskie. - Bezpośrednią przyczyną schorzeń układu wzroku są wolne rodniki tlenowe i powiązany z nimi przewlekły stres oksydacyjny, który inicjuje proces trwałego uszkodzenia tkanek oka – rogówki, soczewki czy siatkówki. To właśnie te uszkodzenia wpływają na powstanie schorzeń, takich jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD - tłumaczy lek. okulista Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Reklama

W wyniku tego procesu dochodzi do zawężenia pola widzenia, a w najcięższych przypadkach – do całkowitej utraty wzroku. Niestety, w początkowej fazie schorzenie często nie daje żadnych objawów, dlatego tak istotne są regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza po 40. roku życia.

Pierwsze objawy jaskry

Reklama

Do pierwszych objawów mogą należeć m.in.:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia w ciemności,
  • widzenie aureoli wokół źródeł światła,
  • stopniowe ograniczenie pola widzenia.

Jeśli jaskra nie zostanie wcześnie wykryta, może prowadzić do trwałej utraty wzroku. W odróżnieniu od wielu innych chorób oczu, takich jak zaćma, jaskry nie da się wyleczyć.

Dlaczego jaskry nie da się wyleczyć?

Uszkodzenia nerwu wzrokowego są nieodwracalne. Leczenie ma na celu jedynie zahamowanie lub spowolnienie postępu choroby, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie terapii. Główną metodą jest oczywiście obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które odpowiada za rozwój choroby - tłumaczy ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.

Metody terapii jaskry

Wyróżniamy kilka metod terapii jaskry:

  • Krople do oczu – to podstawowa i najczęściej stosowana metoda leczenia, polegająca na stosowaniu leków obniżających ciśnienie i wpływające na metabolizm n II w oku.
  • Laseroterapia (trabekuloplastyka) – zabiegi laserowe stosuje się głównie w jaskrze otwartego kąta. Pomagają usprawnić odpływ cieczy wodnistej z oka, co zmniejsza ciśnienie.
  • Operacja chirurgiczna (trabekulektomia, implanty) – stosowana u pacjentów, u których inne metody zawiodły. Polega na wytworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka.

Profilaktyka jaskry

Chociaż jaskry nie da się wyleczyć, można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, spowolnić lub zatrzymać jej postęp. Kluczowa jest profilaktyka, która obejmuje:

  • Regularne badania okulistyczne – osoby po 40. roku życia powinny odwiedzać okulistę co najmniej raz na dwa lata, a osoby z grup ryzyka (np. z wysoką krótkowzrocznością) nawet częściej.
  • Zdrowy tryb życia – regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty oraz unikanie stresu oksydacyjnego mogą wspomagać zdrowie oczu.
  • Monitorowanie ogólnego stanu zdrowia.