Coraz więcej chorych na wątrobę

Coraz więcej osób zmaga się z chorobami wątroby. Szacuje się, że chorą wątrobę może mieć ponad 400 tys. Polaków. Schorzenia wątroby stały się siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, w tym smutnym rankingu wyprzedzają wiele nowotworów, chociażby raka piersi. Każdego roku z tego powodu umiera u nas 6-7 tys. osób.

Najczęstsze choroby wątroby to wirusowe zapalenie wątroby, ostre (OWZW) lub przewlekłe (PWZW), niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz ostra niewydolność wątroby (ONW), której śmiertelność przekracza nawet 50 proc. Do tego dochodzi marskość wątroby, która jest końcowym stadium wielu chorób przewlekłych, w którym zmiany w tym narządzie są nieodwracalne.

Reklama

Choroba nie daje objawów

– Największy problem z chorobami wątroby jest taki, że po pierwsze ludzie są nieświadomi czynników ryzyka i je bagatelizują, a po drugie nie leczą się u lekarza. Przejadają się, piją za dużo alkoholu, mają nadwagę, latami biorą różne preparaty z apteki, zioła i suplementy, oczywiście bez konsultacji z lekarzem i wątroba w pewnym momencie odmawia takiej współpracy – mówił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMED, a jednocześnie ekspert kampanii.

Zdaniem lekarza liczba osób zmagających się z chorą wątrobą może być poważnie zaniżona, bo schorzenia te przez długi czas nie dają żadnych objawów.

– Wątroba jest nieunerwiona, co oznacza, że nie boli. Ponadto chorująca wątroba często daje niecharakterystyczne objawy, jak pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, przewlekłe zmęczenie czy zaburzenia metaboliczne, które można łatwo przypisać innym schorzeniom. Potrzeba czujnego i doświadczonego lekarza, który zleci badania i zdiagnozuje chorobę – podkreślał ekspert.

Chora wątroba - trzy sygnały ostrzegawcze

Reklama

Ponieważ rośnie zarówno liczba zachorowań na wątrobę, jak i zgonów, warto zwracać uwagę na pierwsze sygnały mogące świadczyć o nieprawidłowościach. Jak wspomniał prof. Simon, postępująca choroba może nie dawać żadnych sygnałów, a te, które się pojawią, mogą być uznawane za chwilowe dolegliwości niezwiązane z tym organem.

Najczęstszymi przyczynami chorób wątroby to otyłość, niezdiagnozowane zakażenie wirusem zapalenia wątroby i nadużywanie alkoholu.

Istnieje kilka objawów wspólnych dla różnych schorzeń wątroby. Co powinno nas zaniepokoić?

 • Zmęczenie. Niewyjaśnione chroniczne zmęczenie czy osłabienie, które nie ustępuje po odpoczynku, może być jednym z najwcześniejszych objawów dysfunkcji wątroby.
 • Żółtaczka. Zażółcenie skóry i białek oczu spowodowane jest nagromadzeniem bilirubiny we krwi. Bilirubina to żółty barwnik powstający podczas rozpadu czerwonych krwinek i zwykle przetwarzany przez wątrobę. Żółtaczka może wskazywać, że uszkodzona wątroba nie przetwarza skutecznie bilirubiny
 • Ból i obrzęk brzucha: Dyskomfort, ból lub obrzęk w prawej górnej części brzucha, gdzie znajduje się wątroba, może być wczesnym objawem choroby wątroby. Może to być spowodowane stanem zapalnym lub powiększeniem tego organu.

Inne objawy chorej wątroby

Chora wątroba może się objawiać na wiele różnych sposobów i dotyczyć wielu miejsc w naszym ciele. Może to być:

 • blada skóra,
 • problemy z apetytem,
 • gorączka,
 • żółty nalot na języku,
 • zmiana koloru moczu i kału,
 • wysypka i tzw. pajączki na skórze,
 • siniaki na skórze,
 • problemy z woreczkiem żółciowym,
 • obrzęk kostek,
 • utrata masy ciała,
 • problemy z koncentracją i orientacją.​