Te poranne objawy mogą świadczyć o raku

Nowotwory są drugą przyczyną (po schorzeniach układu krążenia) zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 10 mln osób na całym świecie. W Polsce z nowotworem żyje 1-2 mln osób, każdego roku umiera 100 tys.

Rak może zaatakować bardzo wiele miejsc w naszym ciele, w wielu przypadkach rozwija się przez długi czas, nie dając żadnych objawów. Wiele nowotworów wykrywanych jest w późnym stadium, co znacznie obniża rokowania i szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważne jest odpowiedni wczesne reagowanie na sygnały, jakie wysyłam nam organizm. Objawy często są "banalne", kojarzone z niegroźnymi dolegliwościami, ale - jak podkreślają lekarze - lepiej być przewrażliwionym niż przychodzić do lekarza zbyt późno.

Reklama
Reklama

Jest kilka objawów, które mogą - ale nie muszą - świadczyć o rozwijające się chorobie, pojawiających się poranną porą, po przebudzeniu.

 • Uporczywy ból gardła. To objaw, który towarzyszy wielu infekcjom dróg oddechowych, ale jeżeli utrzymuje się ponad dwa tygodnie i nie słabnie, to może być coś poważniejszego. To jeden z symptomów chociażby raka krtani, gardła lub tarczycy.
 • Długotrwały kaszel. Podobna sprawa jak w przypadku bólu gardła. Powodów kaszlu może być wiele - przeziębienie, grypa, refluks, palenie papierosów. Jeśli jednak od kilku tygodniu budzimy się z towarzyszeniem kaszlu, należy to sprawdzić. Kaszel jest objawem m.in. raka płuc, jednego z najpowszechniejszych nowotworów.
 • Ciągłe zmęczenie. Zmęczenie najczęściej dopada nas wieczorem, incydentalna poranne może być skutkiem źle przespanej nocy. Gdy jednak od dłuższego czasu budzimy się wyczerpani i ten stan nie ustępuje w ciągu dnia, to znak, że coś niedobrego dzieje się z naszym ciałem.
 • Nocne pocenie. Jeżeli budzisz się kolejnego poranka na poduszce i w pościeli mokrej od potu, to warto skonsultować z lekarzem. Może to być objaw grypy, hipoglikemii czy nocnych lęków, ale może też świadczyć o postępującej chorobie nowotworowej. Nadmierna nocna potliwości to jeden z objawów chłoniaka, białaczki, raka wątroby czy płuca.

Inne częste objawy raka

Spektrum objawów choroby nowotworowej jest bardzo wiele. Są to zarówno objawy specyficzne dla konkretnego rodzaju raka, ale jest też sporo sygnałów uniwersalnych świadczących o tym, że coś jest nie w porządku.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę:

 • Zmiany w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Częste biegunki przeplatane zaparciami, uczucie pełności czy też zmiany w rytmie wypróżnień mogą świadczyć o raku jelita grubego, trzustki czy żołądka.
 • Nagła utrata wagi. Niewyjaśniony, niewynikający z diety czy forsownych ćwiczeń ubytek kilogramów to objaw wielu rodzajów raka.
 • Krew. Krwawienia w drogach rodnych, obecność krwi w kale, w moczu, wymiotach, podczas kaszlu czy plucie krwią to bezwarunkowy sygnał alarmowy. Natychmiast do lekarza!
 • Guzy. Wszelkie zgrubienia, guzki czy inne nieprawidłowości wykrywane w piersiach czy powłoce brzusznej należy bezwzględnie skonsultować ze specjalistą.
 • Zmiany skórne. Plamki, pieprzyki, stwardnienia, zaczerwienienie czy zażółcenie skóry mogą być objawem choroby nowotworowej.
 • Ból w klatce piersiowej, duszności.
 • Chrypka.
 • Powiększone węzły chłonne.