Dobry sen ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka. Porządnie przespane noce skutkują lepszym rozwojem fizycznym i psychicznym malca. Ale co możesz zrobić, jeśli spokojny sen pociechy często zakłócany jest przez koszmarne sny?

Reklama

Wbrew pozorom małe dzieci każdego dnia doświadczają przykrych sytuacji, powodujących lęk i niepokój i to one mogą być przyczyną koszmarów. Często bywa tak, że dziecko boi się codziennych rutynowych sytuacji (np. pójścia do przedszkola lub szkoły) i co noc ma złe sny. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z pociechą o problemach, które ją trapią i wspólne poszukanie rozwiązania stresującej sytuacji.

O wiele trudniejsze dla dziecka od koszmarów są tzw. nocne terrory. Eksperci tym pojęciem określają sny, podczas których maluchy mocno się pocą, miewają duszności, a nawet tracą poczucie, gdzie się znajdują i co się wokół nich dzieje. Bardzo trudno zapobiec temu zjawisku, ponieważ maluch jest wówczas w głębokiej fazie snu, a tylko niewielka część jego mózgu nie śpi. Niektórzy porównują takie "sny" do lunatykowania.

Niestety jedyną rzeczą, którą możesz zrobić w tej sytuacji, to pozostanie przy dziecku dopóki się nie uspokoi. Na szczęście, w większości przypadków dzieci z biegiem lat same wyrastają z nocnych terrorów.

ReklamaJeśli chcesz zapewnić dziecku spokojny sen, jest kilka sprawdzonych sposobów:

- Upewnij się, że zasypianie dziecka poprzedzone jest tymi samymi czynnościami. Rutyna w postaci np. czytania bajki zaraz po kąpieli, da dziecku poczucie bezpieczeństwa;

- Porządnie wywietrz sypialnię i zadbaj, by panowała w nim dobra temperatura (ok. 22 st. C);

- Zadbaj o atmosferę w pokoju pociechy. Niech będzie on przytulny, a łóżko wygodne. Odłóż wszystkie zabawki i pluszaki oraz wyłącz telewizor żeby nic nie rozpraszało spokojnego snu.