Czy głowa boli od siedzenia przed ekranem?

Ból głowy od monitorów jest dość powszechnym zjawiskiem. Często praca zmusza nas do długich godzin patrzenia w ekran, a w czasie wolnym korzystamy z telefonów, tabletów, oglądamy coś i nie dajemy oczom odpocząć. To właśnie oczy są jedną z przyczyn, przez którą pojawia się ból. Nierzadko zapominamy o tym, by o nie dbać, co ma swoje konsekwencje.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Jednak ból głowy przy siedzeniu przed komputerem może mieć też wiele innych przyczyn. Winne może być nieprawidłowe ułożenie ciała czy chociażby zapominanie o nawadnianiu się. Gdy ból pojawia się tylko w godzinach pracy, może być wynikiem stresu. Powtarzające się bóle z pewnością warto skonsultować z lekarzem, jednak warto również wprowadzić w swoją rutynę kilka nawyków, które pomogą w walce z nimi.

Reklama

Sposoby na ból głowy od monitora

Co można zrobić, by pozbyć się bólu głowy od ekranu? Sposobów jest kilka, między innymi:

  • dbanie o to, by oczy odpoczywały – warto co jakiś czas odprężyć swój wzrok. Pomocny w tym przypadku będzie palming, który polega na tym, by potrzeć o siebie dłonie (w celu ogrzania ich), a następnie przyłożenie ich do zamkniętych powiek. Należy to zrobić delikatnie, by nie wystąpił żaden nacisk. Ciepło dłoni w połączeniu z ciemnością sprzyja temu, by napięcie w gałkach ocznych się zmniejszyło;
  • odwracanie wzroku od ekranu – patrzenie w monitor bez przerwy zdecydowanie nie jest dobre dla naszych oczu. Oprócz tego, że warto je regularnie nawilżać, konieczne jest także odwracanie wzroku. Warto znaleźć oddalony punkt, w który co jakiś czas będzie się zerkać. Jeśli to zieleń – będzie to dodatkowo relaksujące. Nie zawsze jednak biurowe okno skierowane jest na drzewa. Istotne jest to, żeby zerkać na obiekt oddalony o co najmniej 6 metrów;
  • rozciąganie – oczy mogą być zmęczone i spięte, w związku z tym warto je rozciągnąć, by napięcie minęło. W tym celu można wykonać kilka ćwiczeń, na przykład wyobrazić sobie leżący znak nieskończoności i obrysowywać go oczami. Można również zamknąć oczy, wyobrazić sobie wahadło i podążać za nim wzrokiem;
  • odpowiednie ustawienie fotela – przy biurku siadamy w przeróżnych pozycjach, szczególnie kiedy spędzamy przed nim dużo czasu. Nieprawidłowe ułożenie ciała może wpływać nie tylko na ból kręgosłupa czy nóg. Spięte mięśnie mogą wywołać również ból głowy. Warto dostosować swoje miejsce pracy do wymagań ergonomii.
  • dostosowanie jasności ekranu do otoczenia – jasność ekranów nie powinna nas razić. Warto dostosować ją do światła w pomieszczeniu, bez względu na to, czy jest ono sztuczne, czy dzienne. Należy też unikać takiego ustawienia monitora, by się w nim nieodbijało.
  • blokowanie niebieskiego światła – z ekranów płynie niebieskie światło, które również może wpływać na to, że rozboli nas głowa. Na rynku są dostępne okulary je blokujące. Warto je wypróbować i sprawdzić, czy zadziałają w naszym przypadku.