Nasze myśli, a co za tym idzie – emocje, mają duży wpływ na postrzeganie przez nas rzeczywistości, a przez to – na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Osoby, które często odczuwają smutek i zamartwiają się mogą mieć problem z wyjściem z tego stanu emocjonalnego, ponieważ w ich organizmie jest wysoki poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Hormon ten może wywoływać m.in. migreny, problemy z żołądkiem, choroby serca oraz alergie skórne.

Z kolei osoby, które częściej odczuwają szczęście i mniej się zamartwiają, mają więcej w organizmie hormonów nazywanych hormonami szczęścia. Są to m.in. serotonina, dopamina i endorfiny. To z kolei sprawia, że łatwiej jest im utrzymać dobry humor. Hormony te działają także wzmacniająco na układ odpornościowy.

Reklama

Jakie cechy mają optymiści?

Można wyróżnić kilka cech, które charakteryzują optymistów. Oto niektóre z nich:

Skupianie się na rzeczach pozytywnych

Optymiści skupiają się na pozytywnych aspektach sytuacji i zdarzeń, co sprawia, że potrafią dostrzec szansę i nadzieję nawet w trudnych momentach. Ta cecha dodatkowo pomaga im utrzymać optymizm i energię.

Wiara w siebie

Optymiści mają silne poczucie własnej wartości i wierzą w swoje umiejętności. To natomiast przekłada się na dużą pewność siebie i motywuje ich do podejmowania wyzwań i dążenia do osiągania swoich celów.

Optymistyczne myślenie

Optymiści patrzą na problemy jak na wyzwania do pokonania. W problematycznych sytuacjach dostrzegają możliwość pozytywnych zmian i szukają konstruktywnych rozwiązań.

Działanie i inicjatywa

Optymiści są aktywni i podejmują inicjatywę w dążeniu do osiągnięcia swoich celów. Nie boją się ryzyka i są gotowi podejmować działania, które mają na celu poprawę sytuacji.

Myślenie perspektywiczne

Optymiści mają zdolność patrzenia w przyszłość z nadzieją i wiarą w pozytywny rozwój sytuacji. Widzą szansę na osiągnięcie sukcesu i szczęścia w przyszłości.

Elastyczność i adaptacja

Optymiści potrafią dostosować się do zmiany i radzić sobie z trudnościami w pozytywny sposób. Są elastyczni w myśleniu i gotowi szukać alternatywnych rozwiązań.

Zaufanie do innych

Optymiści mają pozytywne podejście do innych ludzi i wierzą w ich dobre intencje. Ta cecha sprzyja budowaniu zdrowych i wspierających relacji międzyludzkich.

Rozwój osobisty i uczenie się

Optymiści są otwarci na nowe doświadczenia i chętnie uczą się na własnych błędach. W każdej sytuacji potrafią dostrzec szansę na naukę i rozwój.

Optymizm tym różni się od pesymizmu, że nie zmusza do podążania ścieżką negatywności i skupianiu się na sposobach, które mogą doprowadzić do porażki. Optymizm nie polega też na lekceważeniu przykrych czy trudnych aspektów rzeczywistości ani nie pomija faktów - również tych bolesnych. Pozwala jednak dostrzegać pozytywne aspekty danej sytuacji i dążyć do pomyślnego rezultatu.