Co to znaczy "godzina diabła"?

W różnych kulturach i wierzeniach, diabelska godzina jest traktowana jako czas, gdy moc ciemnych sił jest największa, a zjawiska paranormalne są bardziej prawdopodobne. Wierzenia te są zazwyczaj związane z przesądami, magią, czarną magią lub opowieściami o zjawiskach nadprzyrodzonych. Motyw ten bywa wyjaśniany również poprzez teorie o podłożu religijnym, numerologicznym czy astrologicznym. Nie bez znaczenia jest także wpływ horrorów.

Warto jednak wiedzieć, że pojęcie diabelskiej godziny nie ma naukowego uzasadnienia. Opiera się ono wyłącznie na wierzeniach ludowych i różni w zależności od kultury, tradycji czy wierzeń lokalnych społeczności.

Reklama

Istnieje jednak naukowe wyjaśnienie zjawiska wybudzania się około godz. 3 w nocy i jest ono związane z badaniami dotyczącymi cykli snu. Zdarza się też, że częste wybudzanie o 3 nad ranem może wskazywać na problemy zdrowotne.

Reklama

Czy budzenie się o 3 nad ranem powinno wzbudzić niepokój?

Budzenie się o określonej godzinie, także tej nazywanej diabelską godziną, nie powinno budzić niepokoju. Dlaczego niektóre osoby budzą się między godz. 3.00 a 4.00? Około godz. 3.00 w nocy poziom melatoniny w organizmie zaczyna się obniżać, co może wywoływać wybudzanie. Dodatkowo sprzyja temu wzrost temperatury ciała. Po tym, gdy kończy się pierwsza faza snu – snu głębokiego i twardego, podczas której organizm naprawdę odpoczywa i się regeneruje - następuje druga faza snu, podczas której może dochodzić do pobudki między 3.00 a 4.00. W tej fazie mózg pracuje intensywniej, a my jesteśmy bardziej czujni. W takim przypadku wybudzanie się o godz. 3 nie powinno budzić niepokoju.

Częste wybudzanie się w nocy może jednak świadczyć także np. o chorobach układu krążeniowo-naczyniowego, oddechowego, o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, nieodpowiednim materacu lub przewlekłym stresie.

Pobudka o "diabelskiej godzinie". Czy powinno się pójść do lekarza?

Budzenie się o konkretnej godzinie, np. o 3.00 rano, nie jest samo w sobie, jak wspomnieliśmy wyżej, powodem do niepokoju. Różni ludzie przebudzają się w różnych godzinach z różnych powodów, a indywidualne rytmy snu mogą być uwarunkowane wieloma czynnikami.

Jeśli jednak problem z częstym budzeniem się w nocy wiąże się z innymi objawami lub wpływa negatywnie na ogólną jakość snu i codzienne funkcjonowanie, może być to sygnałem, że warto skonsultować się z lekarzem. Nieprawidłowy sen może być również związany z problemami zdrowotnymi i może świadczyć o schorzeniach.