Odpowiednia temperatura do spania ma duży wpływ na nasze samopoczucie, komfort za dnia oraz umiejętność radzenia sobie w nerwowych sytuacjach. Jaka jest idealna temperatura do spania?

Temperatura pomieszczenia a zdrowy sen

Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na sen. Może ona powodować znaczny dyskomfort, o czym mógł się przekonać każdy, kto choć raz spał w dusznej sypialni. Pocenie się i odwodnienie skutecznie utrudniają zasypianie. Ponadto wysoka temperatura może zakłócać zdolności termoregulacyjne organizmu i powodować zmęczenie. W dusznej sypialni, pomimo uczucia zmęczenia fizycznego lub psychicznego, może być nam znacznie trudniej zasnąć.

Reklama

Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na sen nie tylko powodując trudności z zaśnięciem. Do osiągnięcia stanu relaksu organizm preferuje chłodniejsze warunki. Zbyt duże ciepło podczas snu może powodować częstsze wybudzanie się, dyskomfort, pocenie się i obniżenie jakości snu głębokiego.

Reklama

Ile stopni do spania w nocy?

Za optymalną temperaturę w sypialni, która pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz jakość snu, uważa się 18 stopni Celsjusza. To wartość uśredniona, wobec czego należy wziąć pod uwagę indywidualne odczuwanie temperatury przez poszczególne osoby.

Badania naukowe wskazują, że najlepiej śpimy w temperaturze w przedziale od 15 do 19 stopni Celsjusza. 18 stopni uznaje się za temperaturę optymalną. To oznacza, że większość osób śpi w zbyt wysokiej temperaturze.

Warto też zaznaczyć, że idealna temperatura do spania różni się w przypadku dzieci i osób starszych. Dla niemowląt najlepsza temperatura do spania to od 18 do 20 stopni Celsjusza, a dla osób starszychokoło 20 stopni Celsjusza.

Dlaczego warto zadbać o zdrowy sen?

Zdrowy sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ogólnego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Umożliwia regenerację komórek ciała i całego organizmu, ponieważ to właśnie w czasie snu zachodzą procesy naprawcze, a komórki i tkanki są odbudowywane. Sen wzmacnia również funkcje poznawcze pozytywnie wpływając na pamięć, uczenie się i zdolność koncentracji.

Sen jest także niezwykle istotny w procesie regulacji nastroju. Wpływa bowiem na równowagę hormonalną, w tym na poziomy hormonów regulujących nastrój, a regularny, głęboki sen może zapobiegać takim problemom jak depresja czy lęk.

Sen oddziałuje także na fizyczne zdrowie serca. Brak odpowiedniej ilości wartościowego snu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia tętniczego i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Sen odgrywa też istotną rolę w regulacji apetytu i metabolizmu, przez co jego niedobór może prowadzić do nadwagi i otyłości. Właściwy sen wspiera także układ odpornościowy pomagając organizmowi zwalczać infekcje i choroby. Pozwala także organizmowi zregenerować się po stresie w ciągu dnia.