Powstanie blizny związane jest z naturalnym procesem gojenia się ciała. Na początku rana wypełnia się skrzepem krwi, który pełni funkcję opatrunku. Pod nim pracują makrofagi usuwające obumarłe komórki, odbudowywane są też naczynia krwionośne. W fazie gojenia rusza produkcja kolagenu niezbędnego dla regeneracji tkanki łącznej. Ranę pokrywa nowy nabłonek, z początku różowy. I wówczas zaczyna się faza przebudowy, która trwa od kilku miesięcy do nawet ponad roku. Blizna z czasem blednie, by na końcu przybrać biały lub perłowy odcień. Nie wygląda jak reszta skóry, bo nie ma w niej pigmentu gruczołów łojowych i mieszków włosowych.

Reklama

Co wpływa na wygląd blizny?

  • Charakter rany – najmniejsze są blizny, które powstały w wyniku chirurgicznego cięcia. Gorzej goją się rany szarpane, np. po ugryzieniach, a także te po oparzeniach czy stanach zapalnych: ospie, trądziku.
  • Prawidłowość gojenia się – pojawienie się stanu zapalnego sprzyja powstawaniu nieprawidłowych blizn.
  • Tryb życia – dym papierosowy pogarsza gojenie się ran – komórki tkanki łącznej mogą odkładać się na brzegach rany, prowadząc do powstania większej blizny.
  • Geny – prawidłowy proces gojenia się skóry jest uzależniony od predyspozycji genetycznych. Są niestety osoby z tendencją do przerostu blizn i keloidów (bliznowców).
  • Karnacja – osoby o ciemnej karnacji mogą mieć większą tendencję do tworzenia się blizn i keloidów.

Co stosować na blizny pooperacyjne?

Te domowe sposoby można stosować dopiero po całkowitym wyleczeniu rany:

Masło shea. Ma silne właściwości nawilżające i gojące. Regularne stosowane może pomóc zmiękczyć bliznę i zredukować jej widoczność.

Olej kokosowy. Ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w regeneracji skóry.

Aloes. Jest naturalnym środkiem łagodzącym, który może pomóc w gojeniu się skóry. Ściąga tkankę, regeneruje ją i wspomaga proces odbudowy.

Sok z cebuli (może być z miodem). Pomaga zwłaszcza na świeżą bliznę, sprawia, że robi się bledsza.

Jak je nakładać?

  • Myjemy okolice blizny, np. delikatnym mydłem i ciepłą wodą. Starannie osuszamy skórę.
  • Nakładamy na palce niewielką ilość np. masła shea i delikatnie wmasowujemy to w bliznę oraz skórę wokół blizny. Nie trzeba mocno wcierać, wystarczy delikatne masowanie.
  • Pozwólmy skórze wchłonąć zaaplikowany preparat, nie zmywajmy go. Nakładamy rano i wieczorem.