Badania będą się odbywały w "miasteczku okulistycznym" na Placu Konstytucji w Warszawie w godzinach 10.00-18.00. Po raz pierwszy w Polsce organizatorzy planują wykorzystać jednocześnie kilka funduskamer oraz optyczny koherentny tomograf (OCT), co pozwoli przebadać jednego dnia kilkaset osób.

Reklama

Te wysoce specjalistyczne i drogie techniki pozwalają na bardzo dokładne zbadanie siatkówki oka i szczegółowe zdiagnozowanie schorzeń, które jej zagrażają, takich jak m.in. zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowy obrzęk plamki (DME).

Ponieważ wczesne wykrycie cukrzycy daje szansę na to, by zapobiec jej groźnym powikłaniom okulistycznym, chętni będą mogli również wykonać pomiar poziomu glukozy we krwi.

Choroby oczu nie bolą. Odbierają wzrok dzień po dniu, tydzień po tygodniu. Co roku do Polskiego Związku Niewidomych zgłasza się ponad 3,5 tys. nowych osób, które utraciły wzrok. Często ludzie ci są zrozpaczeni i zadają sobie pytanie dlaczego ich to spotkało. Tymczasem, znacznej części tych przypadków można było zapobiec. Dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne, m.in. pod kątem chorób siatkówki oka - mówi Małgorzata Pacholec prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska, które współorganizuje obchody VII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka.

Z najnowszego raportu pt. "Zatrzymać epidemię ślepoty. Medyczny, społeczny i ekonomiczny obraz schorzeń siatkówki oka" wynika jednak, że jedna trzecia Polaków nigdy nie była u okulisty, a w grupie, która wykonuje badania kontrolne wzroku 23 proc. nigdy nie miało badania dna oka.

Jak przypomina prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, choroby siatkówki oka - a przede wszystkim AMD - są w krajach rozwiniętych główną przyczyną ślepoty u osób po 50. roku życia. Choroba uszkadza mały, położony centralnie obszar siatkówki - tzw. plamkę żółtą, która odpowiada za widzenie ostre i rozpoznawanie barw.

Szacuje się, że w Polsce na AMD cierpi aż 1,2 mln osób, a eksperci przewidują, że do 2020 r. liczba ta może wzrosnąć nawet o 50 proc. (tj. do 2 mln), głównie w związku ze starzeniem się społeczeństwa i rozpowszechnieniem chorób, które zwiększają ryzyko AMD, w tym nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych.

Trwa ładowanie wpisu

Reklama

Rzadsza postać AMD, tzw. wysiękowa, może doprowadzić do utraty wzroku już w przeciągu kilku miesięcy, dlatego tak ważne jest jej szybkie wykrycie i podjęcie leczenia, podkreśla prof. Stankiewicz.

Według okulisty, dokładne przyczyny choroby nie są poznane. Naukowcom udało się jednak zidentyfikować różne czynniki ryzyka AMD. Są to wiek (po 50. roku życia ryzyko rośnie), występowanie choroby w rodzinie, tj. predyspozycje genetyczne, płeć (kobiety chorują częściej), palenie tytoniu (palacze zapadają na AMD 6 razy częściej), choroby sercowo-naczyniowe oraz styl życia, w tym dieta (np. niedobór w diecie kwasów tłuszczowych omega-3, których źródłem są ryby morskie, a także olej rzepakowy - PAP).

Trzeba pamiętać, że na zdrowie naszych oczu pracujemy od najmłodszych lat. W profilaktyce AMD bardzo ważna jest zdrowa dieta i unikanie palenia tytoniu - podkreśla okulista.

Oprócz piątkowych badań, organizatorzy obchodów Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka zaplanowali też seminarium edukacyjne "Rozproszyć mrok", które odbędzie się w sobotę 29 września w Bibliotece Narodowej. Osoby chętne będą mogły tego dnia wysłuchać wykładów okulistów oraz specjalistów z zakresu rehabilitacji wzroku, a także obejrzeć sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym. Odbędzie się też pokaz filmu pt. "Listy do M." w wersji z audiodeskrypcją.

Kampania zakończy się wieczorem w niedzielę 29 września na Rynku Starego Miasta projektem multimedialnym pt. "Niewidomi już widoczni-światłem po oknach". Włączyli się do niego m.in.: Krystyna Janda, Czesław Mozil, Robert Korzeniowski, Szymon Majewski. Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na jej stronie internetowej (www.itwojeoczytez.pl).

VII Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka jest organizowany przez Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, przy pomocy firmy Novartis oraz firmy Topcon.