Jak poinformowała PAP Agnieszka Janicka-Maj z fundacji Vega, kampania koncentruje się na budowaniu świadomości społecznej dotyczącej badań profilaktycznych narządu wzroku. - Schorzenia te występują częściej, niż jest to powszechnie świadome - dodała.

Reklama

Kulminacją akcji będą Pierwsze Dni Badań Noworodków i Niemowląt zorganizowane 9 i 10 listopada. Badania zostaną przeprowadzone na oddziałach noworodkowych dla dzieci, które w tych dniach przyjdą na świat w trzech kieleckich szpitalach: w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka przy ul. Prostej oraz w Szpitalu Miejskim Św. Aleksandra przy ul. Kościuszki. Badania przeprowadzi kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka dr Wojciech Hautz.

Zaplanowano także serię badań dla dzieci z grupy podwyższonego ryzyka, które wykazują niepokojące objawy lub mają rodzica dotkniętego chorobą oczu.

Organizatorka akcji Agnieszka Janicka-Maj jest matką 3,5-letniej Róży, która wskutek zbyt późnego wykrycia siatkówczaka - nowotworu siatkówki, dotykającego najmłodsze dzieci, straciła oko. Drugie jest w trakcie leczenia.

Obecnie obowiązkowe badania okulistyczne przechodzą dzieci przedwcześnie urodzone lub z niską wagą urodzeniową. Pozostałe, jeśli nie ma żadnych dodatkowych wskazań, nie są kierowane na specjalistyczne badania. Tymczasem, jak zaznacza Janicka-Maj, istnieje wiele schorzeń, które można skutecznie leczyć tylko we wczesnym dzieciństwie, a które niezauważone w porę skutkują na całe życie.

Akcja jest dofinansowana ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego. Jak informują organizatorzy, chcą by w przyszłości miała ona charakter ogólnopolski.

Trwa ładowanie wpisu