Leniwe oko najczęściej powstaje w wyniku zeza i obserwuje się je już u małych dzieci. Od szybkiej interwencji okulisty zależy, czy leniwe oko będzie działało prawidłowo. Mózg nie odbiera bowiem informacji wzrokowej z zezującego oka i dochodzi do zaburzenia widzenia.

Reklama

Leczenie amblyopii polega przede wszystkim na zasłanianiu zdrowego oka, by zmusić leniwe oko do pracy. Kanadyjscy naukowcy z Dalhousie University pochwalili się właśnie odkryciem innej skutecznej metody leczenia chorego oka. Nie polega ona na podaniu jakichś cudownych leków, lecz na pozostawieniu pacjenta w ciemności.

Metoda nie była jeszcze sprawdzona w badaniu z udziałem ludzi. Naukowcy przeprowadzili eksperyment na małych kotkach, u których indukowali amblyopię. Jak podają na łamach "Current Biology", kocięta, które pozostały w ciemności przez zaledwie 10 dni, całkowicie odzyskały prawidłowe widzenie.

Według autorów badania, Kevina Duffy'ego i Donalda Mitchella, eksperyment potwierdził, jak bardzo plastyczny jest mózg i że ma możliwość całkowitego zresetowania się pod wpływem ciemności - czytamy w "Daily Telegraph".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama