Alarmujące dane przedstawili brytyjscy naukowcy z Manchester University. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba młodych kobiet zapadających na raka szyjki macicy niemal się podwoiła. W latach 90. odnotowywano 192 przypadki rocznie, a ostatnio, w latach 2007-2008, było to już ponad 300 przypadków rocznie.

Reklama

Jednocześnie ogólna liczba zachorowań spadła o 30 procent. Oznacza to, że rak ten dotyka głównie młode kobiety – donosi dziennik „Daily Telegraph”, powołując się na najnowsze dane statystyczne.

>>> Czytaj także: Oralny seks jest gorszy niż papierosy

Nowotwór szyjki macicy wywoływany jest przede wszystkim przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Przenosi się drogą płciową, najczęściej w czasie uprawiania seksu bez zabezpieczeń. Zdaniem naukowców w tym właśnie jest problem. Kobiety zaczynają uprawiać seks w coraz młodszym wieku, bardzo często bez zabezpieczeń, zwiększają też liczbę swoich partnerów seksualnych. To zwiększa ryzyko zakażenia HPV.

Brytyjska służba zdrowia prowadzi program profilaktycznych szczepień dla kobiet przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.