Nowelizacja ustawy o chorobach zakaźnych u ludzi, która niedługo trafi do Sejmu, nie zawiera zapisów dotyczących zniesienia kar za nieszczepienie dzieci, ale część posłów zastanawia się nad takim rozwiązaniem - przyznał rzecznik GIS Jan Bondar. "Będziemy zachęcać posłów do dyskusji na ten temat i w przypadku złożenia takiej poprawki poprzemy ją" - dodał.

Reklama

"Szczepienia powinny być powszechne, powinny być również 'obowiązkowe' w znaczeniu obowiązków obywatelskich czy rodzicielskich, natomiast stosowanie środków egzekucji administracyjnej nie jest najlepszą drogą. Przymus administracyjny można stosować w sytuacji powszechnego zagrożenia, np. epidemii, natomiast przymusowa profilaktyka jest anachronizmem prawnym" - podkreślił rzecznik GIS.

Obecnie ustawa mówi o "obowiązkowych" szczepieniach, ale nie zawiera żadnych sankcji za nieszczepienie dzieci. Te można znaleźć jedynie w Kodeksie wykroczeń.

Osoby, które nie poddają się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej, albo obowiązkowemu badaniu stanu zdrowia, mającemu na celu wykrycie lub leczenie gruźlicy, choroby wenerycznej lub innej choroby zakaźnej, podlegają karze grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany.

Tej samej karze podlegają osoby sprawujące pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, które pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej nie poddają jej szczepieniu ochronnemu lub badaniu.Reklama

A trzeba dodać, że w 2012 roku szykują się zmiany w kalendarzu szczepień. Rozszerzenie bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej - to najważniejsze zmiany w kalendarzu szczepień na 2012 r. - ogłosił Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak informuje GIS, obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom od przyszłego roku przeprowadzone będą na większej grupie niemowląt. Obejmą również wszystkie wcześniaki do ukończenia pierwszego roku życia (urodzone po 30 września 2011 r.) oraz dzieci do piątego roku życia, które są przewlekle chore na serce, płuca, nerki, śledzionę, mają cukrzycę oraz inne schorzenia metaboliczne.

Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B rozszerzone zostaną o osoby chore na żółtaczkę C.

Od 2012 r. przeciw krztuścowi będą mogły być szczepione dzieci i młodzieży do 19. roku życia, a przeciwko ospie wietrznej - dzieci do 12 lat przebywające w instytucjach opiekuńczych. Rozszerzono również szczepienia przeciw wściekliźnie o grupę osób, które mają styczność z zakażonymi zwierzętami.