Programy edukacyjne poruszające problematykę związaną ze szkodliwością palenia tytoniu, zostały w środę zainaugurowane w przedszkolach oraz szkołach Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego. Hasło jednego z programów brzmi: "Nie pal przy mnie, proszę".

Reklama

Pierwszy z programów pt. "Czyste powietrze wokół nas" jest skierowany do dzieci przedszkolnych oraz ich rodziców, drugi - Program Edukacji Antytytoniowej pod hasłem "Nie pal przy mnie, proszę" został przygotowany z myślą o uczniach klas 1-3 w szkołach podstawowych. Trzeci pt. "Znajdź właściwe rozwiązanie" ruszył w środę w częstochowskich gimnazjach.

Programy koordynowane przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, wpisują się w Ogólnopolski Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

"Głównym celem programów skierowanych do młodszych dzieci jest uświadamianie rodziców, aby chronili swoje pociechy przed ekspozycją na dym tytoniowy. W trakcie edukacji przedszkolnej i szkolnej, najmłodsi będą się uczyć także jak sobie radzić w sytuacjach, gdy nagle znajdą się w zadymionych pomieszczeniach oraz gdy dorośli palą przy nich tytoń" - powiedziała PAP w środę rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie Edyta Kapelka.

W gimnazjach nauczyciele oraz pracownicy częstochowskiego sanepidu w szczególności skupią się na "zmniejszeniu występowania uzależnienia od tytoniu wśród młodzieży". "Młodzieży przekazywana będzie wiedza, która pomoże im w nabyciu umiejętności asertywnej postawy w grupie rówieśniczej, która im się przyda, kiedy koledzy będą ich namawiać do sięgnięcia po papierosa" - dodała Kapelka. Dodała, że problem, zwłaszcza w gimnazjach "na pewno istnieje", dlatego częstochowski sanepid "stara się go sukcesywnie zmniejszać".W gimnazjach będą także prowadzone, m.in. warsztaty asertywności dla palącej młodzieży, międzyszkolne konkursy i zawody propagujące zdrowy tryb życia i zachęcające do wzmacniania kondycji fizycznej, będzie także propagowana moda na niepalenie.

Celem wszystkich trzech programów, które będą realizowane w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach będzie także przekazywanie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

Reklama

W realizacji tych trzech programów udział weźmie 180 nauczycieli-koordynatorów ze szkół i przedszkoli Częstochowy i powiatu częstochowskiego.