Rozpoczynając zastanawianie się nad męską „winą” w problemach z poczęciem dziecka, warto określić czym, tak w zasadzie jest męska niepłodność. Można ją podsumować jako zaburzenia procesu produkcji i dojrzewania plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. Prawidłowa jakość spermy odgrywa przecież kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Jeżeli zatem czujemy, że problem niepłodności w dotyczy zaburzeń męskiej spermatogenezy, warto rozwiązać jej przyczyny, a to pozwoli uniknąć licznych spięć, stresującej atmosfery czy utraty spontaniczności miłosnych igraszek w związku.

Reklama

Zdrowy mężczyzna = płodny

Mężczyzna jest płodny przez większą cześć swojego życia. Dlaczego więc coraz częściej niepłodność dotyka mężczyzn? – Wszystkiemu winna jest męska komórka rozrodcza czyli plemnik. Powstaje on w jądrach w skutek procesu o nazwie spermatogeneza, która polega na ustawicznym mnożeniu i dzieleniu komórek nabłonka w długich i krętych kanalikach nasiennych - spermatogonie przekształcają się w spermatocyty a następnie w plemniki. Niestety plemniki są wrażliwe na wysoką temperaturę- już 36.6 C im szkodzi, ale ewolucja znalazła na to sposób. Jądra czyli „fabryki” plemników zostały umieszczone w worku mosznowym na zewnątrz ciała – wyjaśnia lek. Robert Kulhawik, ginekolog-położnik. Czas trwania spermatogenezy czyli wyprodukowania plemników przez organizm, to 74 dni. A żyją poza jądrami 3-5 dni w odpowiednich warunkach.

Mężczyzna wytwarza plemniki do końca życia. – Przyczyną zaburzeń tego procesu mogą być choroby wieku dziecięcego, zła dieta, obciążenia cywilizacyjne, używki, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zażywanie leków, nieprawidłowości w strukturze chromosomów spowodowane skażeniem środowiska, stresy, wszechogarniające nas pole elektromagnetyczne. Dlatego też, radzę moim pacjentom, którzy starają o dziecko, by przygotowali się do ciąży i zadbali o dobrą kondycję swojego organizmu – dodaje dr Robert Kulhawik, ginekolog.

Co powoduje niepłodność u mężczyzn?

Płodność odzwierciedla ogólne zdrowie mężczyzny, dlatego panowie, którzy prowadzą zdrowy styl życia, są bardziej predysponowani do produkcji zdrowych plemników. Oto kilka czynników związanych ze złym stylem życia, które negatywnie wpływają na płodność u mężczyzn:

• palenie – znacząco zmniejsza zarówno liczbę jak i ruchliwość plemników
• nadużywanie alkoholu
• stosowanie sterydów anabolicznych – powoduje kurczenie jąder i bezpłodność
• zbyt intensywne ćwiczenia – przyczyniają się do wzmożonej produkcji hormonów steroidowych nadnerczy, które powodują niedobór testosteronu, którego brak, może objawiać się niepłodnością;
• niedobory witaminy C oraz cynku w diecie
• noszenie zbyt obcisłej bielizny, która zwiększając temperaturę moszny, przyczynia się do osłabienia produkcji nasienia
• nadmierny stres
• czynniki zewnętrzne jak skażenia środowiska, toksyny, pestycydy, ołów, farby, promieniowanie, radioaktywne substancje, rtęć, benzen, bor czy metale ciężkie


Reklama

Nie wiemy co wpływa na jakość nasienia

Wiele problemów fizycznych, może być również przyczyną niepłodności męskiej. Kolidują one z produkcją spermy lub utrudniają uwalnianie plemników z jąder do penisa. Problemy te są zazwyczaj związane z małą liczbą plemników oraz nieprawidłową ich morfologią. Natomiast w przypadku problemów hormonalnych, występują zaburzenia związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu przysadki mózgowej, które mogą wpływać na problemy z produkcją plemników przez jądra.

Jak wynika z badania TNS zleconego przez markę dr Bocian jedynie co czwarty mężczyzna potrafi wskazać czynniki negatywnie wpływające na jakość nasienia. – Jest to kluczowe zagadnienie, z którymi spotykamy się w przypadku par starających się o dziecko – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian. – Coraz częściej docierają do nas sygnały, że to po męskiej stronie pojawiają się problemy związane z poczęciem dziecka i dla większości panów jest to problem dość wstydliwy, który nieco uwłacza ich męskiemu ego. Dlatego wzorem państw zachodnich rekomendujemy stosowanie sprofilowanych zestawów dr Bocian, które przygotowują organizm mężczyzny do zapłodnienia i poprawiają parametry nasienia – dodaje Piotr Rowicki.

Śluz niezbędny do przeżycia

Plemników powstaje około 3 tysięcy na sekundę o każdej porze dnia i nocy. Kiedy nie mogą się wydostać „na zewnątrz” podczas wytrysku – umierają, dając miejsce następnym. W jednej porcji spermy znajduje się nawet do 500 milionów plemników. Jak i gdzie najdłużej żyją? – Plemniki potrzebują śluzu wytwarzanego w szyjce macicy w okresie około owulacyjnym-zasadotwórczego, aby przeżyć. Bez śluzu, w środowisku kwaśnym pochwy, giną w ciągu 30 minut do kilku godzin – tłumaczy lek. Robert Kulhawik, ginekolog-położnik, ekspert marki dr Bocian. To właśnie agresywny lub wrogi śluz szyjkowy w organizmach kobiety, negatywnie wpływa na plemniki i sprawia, że nie mogą przedostać się do macicy. – Natomiast w obecności śluzu płodnego, czyli w środowisku zasadowym, plemniki żyją 3-5 dni, maksymalnie 7. Droga plemnika z pochwy do jajowodu w czasie, w którym występuje szczyt płodności, trwa 1,5 godziny – dodaje dr Robert Kulhawik. Na jakość śluzu mają wpływ obciążenia cywilizacyjne oraz to jak się odżywiamy, np. siemię lniane ma właściwości polepszające śluz, podobnie jak olej z wiesiołka.