Profesor Jacek Sieradzki z Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie podkreśla, że osoby grupy ryzyka czyli z chorobami układu krążenia i obciążone genetyczne tą chorobą powinny często badać poziom cukru. Warto także zmienić styl życia. Chodzi o redukcję masy ciała i aktywność fizyczną, która tej redukcji będzie pomagać - wyjaśnia. Powołuje się przy tym na badania, które dowodzą, że zmiana stylu życia u osób zagrożonych cukrzycą, pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby o 50-60 procent.

Reklama

Jacek Sieradzki dodaje, że cukrzyca typu drugiego, na którą najczęściej chorują otyli dorośli, coraz częściej spotykana jest u dzieci. Jest to związane z brakiem zachowań, które chroniłyby najmłodszych przed tą chorobą. Według niego, istotnym elementem jest wyeliminowanie otyłości i edukacja w tym zakresie.

Alicja Szewczyk z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii podkreśla, że mimo wieloletniej edukacji liczba dzieci chorych na cukrzycę rośnie. Zwraca uwagę na to, że rozwój cywilizacji i dobrobyt spowodowały, iż mamy "pod ręką" bardzo dużo jedzenia, w tym niezdrowego.

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę cierpi 3 miliony osób. Część z nich nie wie o swojej chorobie.