Plemnik jest najmniejszą komórką w ciele mężczyzny. Ma około 0,0006 mm długości, jest nawet 20 razy mniejszy od komórki jajowej. Składa się z główki, wstawki i witki.

Poznaj 10 faktów na temat plemników

  • Każdego dnia zdrowy mężczyzna produkuje około 70 milionów plemników. W ciągu miesiąca traci około miliarda nasienia, podczas gdy kobieta uwalnia w tym czasie jedną komórkę jajową. Proces tworzenia nowych plemników, zwany spermatogenezą, trwa około 74 dni. Plemniki powstają w męskich gonadach, czyli jądrach.
  • Plemniki są bardzo wrażliwe na temperaturę - zbyt wysoka może negatywnie wpływać na ich jakość i liczbę. Co ciekawe, spermatogeneza przebiega w temperaturze około 4 stopnie C niższej niż ma reszta ciała. To możliwe dzięki temu, że jądra znajdują się w mosznie, poza jamą brzuszną.
  • Plemniki mogą poruszać się z prędkością do 5 milimetrów na minutę. Informacja o prędkości poruszania się plemników pochodzi z badań naukowych. Badacze używają specjalistycznych mikroskopów i technik obrazowania, takich jak mikroskopia fluorescencyjna czy mikroskopia konfokalna, aby obserwować i mierzyć ruch plemników. W jednym z badań opublikowanych w czasopiśmie "Human Reproduction" stwierdzono, że średnia prędkość plemników wynosi około 1-4 mm na minutę, choć niektóre plemniki mogą poruszać się szybciej. Warto jednak zauważyć, że prędkość plemników może być różna w zależności od wielu czynników, takich jak temperatura, pH czy obecność substancji chemicznych. Prędkość ta może również różnić się między poszczególnymi mężczyznami i nawet między poszczególnymi plemnikami tego samego mężczyzny.
  • Plemniki są bardzo wrażliwe na szkodliwe substancje, takie jak alkohol, nikotyna czy narkotyki. Używki znacząco obniżają męską płodność.
  • W jednym wytrysku znajduje się średnio od 20 do 300 milionów plemników.
  • Tylko niewielka część plemników (około 200) dociera do jajowodu kobiety, gdzie może dojść do zapłodnienia. Plemniki mogą żyć w ciele kobiety do 5 dni po stosunku.
  • Plemniki mogą być różnej wielkości i kształtu, co jest jednym z parametrów ocenianych w badaniu nasienia i męskiej płodności.
  • Plemniki są wytwarzane przez całe życie mężczyzny, choć z wiekiem ich liczba i jakość mogą się pogarszać.
  • Plemniki są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej tylko przez krótki okres - około 24 godziny od momentu jej uwolnienia z jajnika.
  • Cynk i selen to minerały, które są niezbędne dla zdrowia plemników. Cynk jest ważny dla produkcji plemników i jakości DNA w plemnikach. Selen z kolei jest niezbędny dla prawidłowego kształtu i ruchliwości plemników.
Reklama