Mężczyźni mają coraz mniej ruchliwe plemniki i złą jakość nasienia. Jak alarmują lekarze, panowie w wieku 20-40 lat mają o jedną trzecią gorsze nasienie, niż ich starsze pokolenie. Ponadto, obecnie obowiązujące normy WHO parametrów nasienia są zdecydowanie niższe niż te sprzed piętnastu lat.

Reklama

Na pytania jak wzmocnić atrybut męskości i poprawić parametry nasienia odpowiada Robert Kulhawik, ginekolog-położnik.

Młody mężczyzna, w wieku rozrodczym, ma o jedną trzecią mniej plemników niż starsze pokolenie, ponadto zdecydowanie pogorszyła się ich żywotność, jakość i ruchliwość. To efekt przede wszystkim stylu życia, stresu oraz złego odżywiania, w tym niedoboru witamin i minerałów, włączaniem w samochodach podgrzewanych foteli czy też trzymaniem na kolanach rozgrzanych laptopów, nikotynizmem, otyłością, brakiem aktywności fizycznej - słabym dotlenieniem organizmu.

Plemników coraz mniej

– Niepłodność u mężczyzn jest spowodowana zaburzeniem budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. A prawidłowa jakość spermy odgrywa przecież kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Dlatego poprawa parametrów dotycząca nasienia u mężczyzn jest bardzo ważna dla par starających się o dziecko – podkreśla Robert Kulhawik, ginekolog-położnik, ekspert marki dr Bocian. – Warto podkreślić, że wyniki jakości nasienia są coraz gorsze, a normy dzisiaj stosowane, jeszcze w 1999 roku były uznawane za patologię. Mężczyźni, którzy chcą zostać ojcami, powinni zadbać o dobrą jakość nasienia – dodaje ekspert marki dr Bocian.

Prawidłowe wartości podstawowych parametrów nasienia wg norm WHO 1999 oraz nowe wytyczne oceny nasienia WHO 2010

Objętość ejakulatu 1999r.: ≥ 2 ml; 2010 r.: ≥ 1.5 ml
Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia) 1999r.: ≥ 20 mln/ml ; 2010 r.: ≥ 15 mln/ml
Całkowita liczba plemników w ejakulacie 1999r.: ≥ 40 ; 2010 r.: ≥ 39 mln
Ruchliwość plemników typu A+B 1999r.: ≥ 50 % ; 2010 r.: ≥ 32 %
Ruchliwość plemników typu D (nieruchome) 1999r.: Morfologia plemników (% prawidłowych form) 1999r.: ≥ 30% ; 2010 r.: ≥ 4 %
Żywotność (% plemników żywych) 1999r.: ≥ 50% ; 2010 r.: ≥ 58%
Reklama

Ruch typu A - ruch szybki, postępowy, prostoliniowy
Ruch typu B - ruch wolny, postępowy, nie całkiem linearny
Ruch typu C - ruch w miejscu
Ruch typu D - plemniki nieruchome


Analizując coraz nowsze badania naukowe lekarze zgodnie podkreślają że jakość spermy mężczyzn obniża się w coraz szybszym tempie. Zmniejsza się ilość plemników, ich ruchliwość, oraz budowa morfologiczna.

Nie tylko cynk i selen

Nieprawidłowe parametry nasienia męskiego są główną przyczyną niepłodności męskiej. Badana Światowej Organizacji Zdrowia wykazały udział mężczyzn w niepłodności u 51 proc. par, w głównej mierze wywołany anomaliami nasienia. Zmiana nawyków, dbanie o zdrowie w połączeniu z odpowiednią suplementacją wpływa na sprawność seksualną mężczyzn oraz zwiększa szansę na zapłodnienie. – Obecnie, najlepiej przebadanym produktem w Europie, co potwierdzono w licznych publikacjach naukowych i badaniach klinicznych jest suplement diety Andorferti, który poprawia wszystkie parametry nasienia, m.in. zwiększa liczbę i ruchliwość plemników. Suplementacja mikro- i makro- elementami poprawia jakość nasienia zwiększając szansę na zapłodnienie – tłumaczy Robert Kulhawik, ginekolog-położnik, ekspert marki dr Bocian.

Coraz bardziej szkodliwy wpływ na jakość nasienia mają obciążenia cywilizacyjne, wszechobecna chemia, niezdrowy tryb życia i stres. Żeby przeciwdziałać tym niekorzystnym czynnikom należy zacząć dbać o siebie i podejść na serio do roli przyszłego ojca. Co warto wprowadzić do codziennego stylu życia:

• Więcej wypoczywaj – organizm potrzebuje minimum 7-8 godzin snu, aby się zregenerować.
• Aktywność sportowa – zadbaj o siebie, może to być najmniejsza dawka ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.
• Laptop nie na kolanach – jeśli masz siedzący tryb pracy lub przesiadujesz godzinami przed komputerem pamiętaj by nie kłaść laptopa na kolanach. Staraj się również unikać podgrzewanych foteli w samochodach – wszystko to prowadzi do przegrzewania jąder.
• Dieta wzbogacona w cynk i selen, magnez, witaminy E i C – produkty wzbogacone o te składniki to m.in.: żytnie pieczywo, razowe makarony, grube kasze, zielone warzywa, owoce, zdrowy tłuszcz – olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, owoce morza, ryby, orzechy włoskie, laskowe i pestki dyni
• Jeśli palisz papierosy to najwyższa pora zerwać z tym nałogiem – udowodniono, że u palaczy plemniki są mniej ruchliwe, co utrudnia zapłodnienie.
• Ogranicz spożycie alkoholu – jego nadmiar może powodować kłopoty z erekcją, natomiast piwo zawiera pochodzące z chmielu fitoestrogeny, które osłabiają zdolność plemników do zapłodnienia.
Jak wynika z badania TNS zleconego przez markę dr Bocian jedynie co czwarty mężczyzna potrafi wskazać czynniki negatywnie wpływające na jakość nasienia. – Jest to kluczowe zagadnienie z którymi spotykamy się w przypadku par starających się o dziecko – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian. – Coraz częściej docierają do nas sygnały, że to po męskiej stronie pojawiają się problemy związane z poczęciem dziecka i dla większości panów jest to problem dość wstydliwy, który nieco uwłacza ich męskiemu ego. Dlatego wzorem państw zachodnich rekomendujemy stosowanie sprofilowanych zestawów dr Bocian, które przygotowują organizm mężczyzny do zapłodnienia i poprawiają parametry nasienia – dodaje Piotr Rowicki.

Przyjemna recepta na męską płodność

Wystarczy ograniczyć obciążenia cywilizacyjne, zmienić tryb życia i zwiększyć aktywność fizyczną. Zmiana powyższych nawyków, dbanie o zdrowie w połączeniu z odpowiednią suplementacją nie tylko zwiększa szansę na zapłodnienie ale również wpływa na sprawność seksualną mężczyzn.