Robert Starzyński z Monaru zwraca uwagę, że wakacje to okres, kiedy dzieci i młodzież częściej sięgają po narkotyki, alkohol i papierosy. Tutaj ważna jest rola nie tylko nauczycieli, ale przede wszystkim rodziców, którzy powinni tłumaczyć pociechom co jest dobre, a co jest złe.

Reklama

Monar rozstrzygnął dziś konkurs plastyczny "Nie musisz się wspomagać, aby być szczęśliwym". Główną nagrodę w kategorii szkół podstawowych otrzymał Bartłomiej Wnuk ze szkoły podstawowej nr 72 w Warszawie. On zajął się tematem alkoholizmu. Narysował dwóch chłopców. Jeden szczęśliwy biegał po polu z balonami, a drugi, smutny chodził po szarym osiedlu, ale zamiast balonu miał na sznurku butelkę po alkoholu.

Izabela Krentowska z Gimnazjum nr 17 w Białymstoku wykonała plakat ""Nie bądź krową, baw się z głową!". Tutaj ostrzegała rówieśników przed paleniem "trawki" czyli marihuany.

Z badań przeprowadzonych w 2007 roku wynika, że co szósty gimnazjalista palił marihuanę. 28 procent piętnastolatków uznała, że "trawka" jest łatwo lub bardzo łatwo dostępna.

Reklama