Badania dowiodły, że w przypadku dzieci granica pomiędzy piciem napojów zawierających kofeinę, a uzależnieniem od nich jest cienka. Bezsenność, otyłość, czy osłabienie kondycji kości, to tylko niektóre możliwe skutki spożywania picia zawierającego wspomniany składnik przez najmłodszych. Wielu lekarzy podkreśla, że nie widzi powodu, dla którego kofeina miałaby znaleźć się w napojach spożywanych przez dzieci.

Reklama

Źródłem kofeiny mogą być kawa, cola, napoje energetyczne, a nawet herbata. Badania przeprowadzone 10 lat temu w Australii wykazały, że 27 proc. chłopców w wieku od 8. do 12. lat wypiło przynajmniej jeden napój energetyczny w ciągu dwóch tygodni poprzedzających przeprowadzenie ankiety. W tamtych czasach tego typu napoje można było kupić w niewielu miejscach. Dziś dostaniemy je w prawie każdym sklepie spożywczym.

Nowsze badania wykazały, że większość dzieci zamieszkujących Stany Zjednoczone w wieku od 5. do 12. lat każdego dnia spożywa napoje zawierające kofeinę. Przeciętne dziecko średnio trzy puszki napoju gazowanego dziennie. Poprzez picie gazowanych napojów od dzieciństwa człowiek nabiera złych nawyków żywieniowych, które towarzyszyć mu będą przez całe życie.

Badania nad wpływem kofeiny na organizm dziecka trwają na Uniwersytecie w Buffalo. Udowodniono, że u dzieci, które piją więcej napojów zawierających kofeinę, niż jest to zalecane, zwiększone jest prawdopodobieństwo niewłaściwego odżywiania, a więc chęć spożywania m.in. fast foodów, chipsów, batoników i innych niezdrowych przekąsek.

Dietetyk Clare Evangelista uważa, że żadne dziecko nie powinno dostarczać organizmowi kofeiny do około 17. roku życia. Jeżeli nastolatek pije colę albo kawę regularnie, istnieje ryzyko, że silnie się uzależni. Młodzi ludzie z czasem potrzebują coraz większej dawki, żeby poczuć tak samo silny zastrzyk energii. Oznacza to, że w pewnym momencie okazjonalne picie kawy staje się niewystarczające.

Reklama

Niektórzy naukowcy nie zgadzają się ze zdaniem Evangelisty. Ostrzega ona również przed niebezpieczeństwem osteoporozy wynikającej z wypłukiwania wapnia z organizmu przez kofeinę, na co szczególnie podatne są młode organizmy. Pierwsze 20 lat życia powinny posłużyć człowiekowi do prawidłowego rozbudowania kości, z których korzystać będzie do końca życia - podkreśla.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>