Zakup zdrowej przekąski nie zawsze jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które – choć zdaniem producentów uchodzą za zdrowe – nie są tak korzystne dla organizmu, na jakie wyglądają. Niektóre z nich są kaloryczne, zawierają znaczną ilość sodu, inne z kolei mają w składzie dużo tłuszczu, cukru lub sztucznych substancji. Które przekąski nie są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać?

Reklama

Jogurt owocowy

Niektórzy nie lubią smaku zwykłego jogurtu. Wówczas jogurty smakowe wydają się doskonałą alternatywą. Skład jogurtów smakowych jednak znacznie różni się od składu jogurtu naturalnego. Zazwyczaj zawierają one dużą ilość dodanych cukrów. Z tego względu na przekąskę warto wybrać zwykły jogurt, a następnie dodać do niego świeże owoce.

Wafle ryżowe

Przez lata wafle ryżowe zyskały reputację niskokalorycznej, zdrowej przekąski. Jednak są one wytwarzane z przetworzonego białego ryżu, przez co mają niską zawartość błonnika i innych ważnych składników odżywczych. Potrafią więc szybko podnieść poziom cukru we krwi i spowodować gwałtowny spadek cukru. Ponadto, jeśli jesz wafle ryżowe z dodatkami możesz również spożywać wraz z nimi sód i cukier. Świetną alternatywą dla wafli ryżowych będzie pełnoziarnisty tost z masłem orzechowym i pokrojonymi w plasterki bananami.

Reklama

Mieszanka studencka

Mieszanka studencka często jest reklamowana jako pożywna przekąska i zdecydowanie może nią być, jeśli jest spożywana z umiarem. Mieszanka studencka jest bogata w cenne składniki odżywcze, ale jest także kaloryczna. Jedna mała garść dostarcza prawie 400 kalorii.

Zakładając, że mała garść prawdopodobnie nie zaspokoi głodu, kalorie te mogą szybko zniweczyć twoją dietę. Po mieszankę studencką warto więc sięgać z umiarem, gdy dbamy o wagę. Zamiast niej można zjeść garść mieszanych orzechów, które dostarczają białka i zdrowych tłuszczów, a nie zawierają słodkich rodzynek.

Napoje dla sportowców

Napoje sportowe, inaczej izotoniczne, kojarzą nam się zwykle z aktywnością fizyczną. Choć często są pomocne w uzupełnieniu niezbędnych elektrolitów po intensywnym treningu, większość osób nie potrzebuje tak intensywnego nawodnienia. Tym bardziej, że wiele napojów izotonicznych zawiera duże ilości cukru i kalorii. Najzdrowszym wyborem będzie w takim przypadku woda.

Batony proteinowe

Batony proteinowe mogą wspierać regenerację mięśni, ale niestety nie wszystkie białka są sobie równe. Niektóre batony proteinowe zawierają białka mleczne, inne zaś białka roślinne, takie jak soja, brązowy ryż czy groch. Każde z nich ma różne wartości odżywcze i profile aminokwasowe. Niestety, często zawierają też przetworzone składniki, takie jak wysokofruktozowy syrop kukurydziany i olej palmowy. W rezultacie, im więcej w batonie proteinowym jest cukry i kalorii, tym bardziej przypomina on zwykłego batonika.