Za wegetarianizm odpowiadają geny?

Liczba osób deklarujących się jako wegetarianie regularnie rośnie. Wg raportu "Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021" w naszym kraju wegetarianami jest 10 proc. osób między 18. a 65. rokiem życia. Weganami - 6 proc. Powodów, dla których ktoś decyduje się na dietę bezmięsną, jest wiele. Najważniejsze to kwestie etyczne, religijne, środowiskowe, zdrowotne czy po prostu smakowe.

Jednak w grę mogą wchodzić także geny. A dokładniej ich rola w metabolizowaniu konkretnych produktów spożywczych i ich składników. Wskazują na to badania naukowców z amerykańskiego Northwestern University opublikowane niedawno w czasopiśmie PLOS One.

Reklama

– Wygląda na to, że więcej osób chciałoby zostać wegetarianinem, niż jest w rzeczywistości. Może to być związane w przewodzeniem w naszym układzie nerwowym – mówi współautor badania, Nabeel Yaseen.

W badaniach badacze wzięli pod uwagę dane genetyczne osób zgromadzone w brytyjskim Biobanku (to baza danych związanych ze zdrowiem, genami, stylem życia i historią chorób ponad 500 tys. Brytyjczyków), a także wypełniane przez nich kwestionariusze dotyczące żywienia. Pod lupę wzięli 5324 wegetarian a także grupę kontrolną liczącą 329 455 osób.

Chodzi o metabolizowanie lipidów

Odkryli, że z wegetarianizmem związane są trzy geny, a kolejnych 31 genów ma potencjalny związek. Kilka z tych genów odpowiada za metabolizowanie lipidów i funkcjonowanie mózgu. To m.in. geny NPC1 i RMC1. Osoby pozbawione tych genów mogą bardziej potrzebować mięsa.

-Jednym z elementów, w którym produkty roślinne różnią się od mięsa, są złożone lipidy – mówi Nabeel Yaseen, jeden z autorów badania. - Przypuszczam, że w mięsie mogą znajdować się elementy lipidowe, których niektórzy ludzie potrzebują. Być może ludzie, których genetyka sprzyja wegetarianizmowi, są w stanie endogennie syntetyzować te składniki. Jednak w tej chwili są to jedynie spekulacje i należy włożyć znacznie więcej pracy, aby zrozumieć fizjologię wegetarianizmu - wyjaśnia.

– Chociaż względy religijne i moralne z mogą być decydujące w motywacji do przejścia na dietę wegetariańską, to nasze dane sugerują, że możliwość przestrzegania takiej diety jest ograniczona przez genetykę – stwierdził.

Jego zdaniem potrzebne są kolejne badania, aby lepiej zrozumieć różnice fizjologiczne między wegetarianami a osobami jedzącymi mięso. Taka wiedza umożliwiłaby bardziej spersonalizowane zalecenia dietetyczne, a także produkcję lepszych zamienników mięsa.