Ograniczenie spożycia mięsa może poprawić zdrowie serca

Rezygnacja z mięsa zyskuje na popularności ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne i mniejszy wpływ na środowisko. Badania potwierdziły już korzystny wpływ diety roślinnej na układ sercowo-naczyniowy i ogólny stan zdrowia, ale możliwe, że dieta fleksitariańska może przynieść podobne korzyści.

Nowe badanie opublikowane w BMC Nutrition sugeruje, że dieta fleksitariańska – polegająca na ograniczeniu spożycia mięsa zamiast jego całkowitego wykluczenia – wiązała się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych niż dieta wszystkożerna. Czym jest fleksitarianizm? To dieta głównie roślinna, która dopuszcza ograniczoną ilość mięsa.

Reklama

Naukowcy podkreślają korzyści płynące ze zwiększenia produktów roślinnych w diecie zamiast mięsa na pracę układu krążenia, jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

Nie musisz być stuprocentowym weganinem, aby czerpać korzyści

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie - co roku z ich powodu umiera prawie 18 milionów ludzi. Zmiana stylu życia, w tym diety i poziomu aktywności fizycznej, zmniejsza ryzyko, że ucierpimy z ich powodu.

Badania wykazały, że wszystkożerna dieta, która jest bogata w mięso i przetwory mięsne podnosi ryzyko chorób układu krążenia w porównaniu z dietami roślinnymi. Jednak nowe dowody naukowe potwierdzają, że dieta fleksitariańska, która ogranicza spożycie białka zwierzęcego zapewnia korzyści zdrowotne dla układu krążenia podobne do diety wegetariańskiej.

Wiąże się ona na przykład z niższym poziomem kilku biomarkerów sercowo-naczyniowych niż dieta wszystkożerna.

Reklama

Tak badano wpływ trzech diet na zdrowie serca

W badaniu naukowcy podzielili uczestników na wegan, fleksitarian i wszystkożerców na podstawie ich diety i dziennego spożycia mięsa, aby ocenić różnice w ich kondycji sercowo-naczyniowej.

W badaniu wzięły udział 94 osoby w wieku od 25 do 45 lat, które przez co najmniej rok przed badaniem przestrzegały jednej z trzech diet: wegańskiej, wszystkożernej lub fleksitarnej.

Osoby spożywające mniej niż 50 g mięsa dziennie zaliczano do fleksitarian, natomiast te, które jadły 170 g i więcej mięsa do wszystkożerców. Trzecią grupę stanowili weganie, którzy całkowicie wyeliminowali produkty pochodzenia zwierzęcego.

Od uczestników pobrano próbki krwi w celu oceny biomarkerów chorób układu krążenia. Ponadto zmierzono także ciśnienie krwi uczestników, wskaźnik masy ciała i sztywność tętnic.

Warto jeść mniej mięsa. To oznacza niższy cholesterol

Ocena biomarkerów we krwi wskazuje, że fleksitarianie i weganie mają w lepszym stanie układ krążenia niż osoby wszystkożerne. W szczególności mogą cieszyć się niższym poziomem cholesterolu całkowitego i cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL) niż osoby jedzące wszystko. Weganie wykazali również niższy poziom insuliny na czczo niż wszystkożercy i fleksitarianie.

Co więcej, u fleksitarian i wegan uzyskano niższe wyniki w przypadku zespołu metabolicznego, na który składają się czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym poziomglukozy we krwi, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i masa ciała.

Zwiększona sztywność tętnic takżejest powiązana z chorobami układu krążenia. We wspomnianym badaniu fleksitarianie mieli zmniejszoną sztywność tętnic w porównaniu zarówno z weganami, jak i osobami, które jedzą wszystko.

Cukier może negatywnie wpływać na zdrowie serca

Porównanie nawyków żywieniowych uczestników wykazało, że wszystkożercy jedli nie tylko więcej mięsa, ale także słodyczy, alkoholu i produktów mlecznych niż weganie i fleksitarianie. Z kolei ci ostatni spożywali więcej owoców, warzyw i orzechów/nasion niż osoby jedzące wszystko.

Spożycie słodyczy, napojów bezalkoholowych, produktów mlecznych i mięsa zostało powiązane z biomarkerami ryzyka sercowo-naczyniowego we krwi, takimi jak lipoproteina o małej gęstości i cholesterol całkowity.

Jednym z interesujących odkryć tego badania jest związek między cholesterolem LDL a napojami bezalkoholowymi i słodyczami. Mięso i tłuszcze nasycone wpływają na poziom cholesterolu LDL, ale widać, że także cukier i żywność o wysokim indeksie glikemicznym mogą odgrywać tu pewną rolę.

Lepiej zacząć od diety fleksitarnej niż przejść całkowicie na weganizm

Zdaniem ekspertów, badanie może pomóc ludziom ocenić ich obecną dietę i sprawdzić, czy mogą jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Osoby zainteresowane poprawą swojego zdrowia mogą przejść na pośredni sposób odżywiania, tym bardziej że fleksitarianizm jest łatwiejszy do utrzymania w dłuższej perspektywie niż dieta ściśle wegańska.

Dodatkowo taki sposób odżywiania sprawia, że niedobory składników odżywczych są mało prawdopodobne. Dieta wegańska zazwyczaj wymaga uzupełniania określonych witamin i minerałów. Mogą one nie być tak dobrze wchłaniane i wykorzystywane przez organizm, jak ich odpowiedniki występujące w żywności zawierającej również mięso.