Takie są ustalenia raportu TNS Polska "Badania nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci szkolnych", opracowanego na podstawie sondażu z maja 2016 r. przeprowadzonego na zlecenie Żywiec Zdrój SA. Po raz pierwszy badaniami objęto zarówno rodziców, nauczycieli jak i dzieci z klas 1-6.

Reklama

Wyniki sondażu były głównym tematem zorganizowanej przez PAP debaty pt. "Woda i napoje a zdrowie dzieci", która odbyła się 16 czerwca w Warszawie.

W dyskusji wzięli udział prof. dr hab. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, psycholog i psychoterapeuta Marta Żysko-Pałuba, Grzegorz Łapanowski z Fundacji "Szkoła na widelcu", dyrektor szkoły podstawowej 103 w Warszawie Danuta Kozakiewicz oraz przedstawiciel TNS Polska Michał Rogowski.

Mamy wiedzą, że woda jest zdrowa, ale nie wszystkie podają ją swoim dzieciom. Blisko 80 proc. badanych dzieci w wieku 6-13 lat w okresie ostatniej doby wypiło przynajmniej jeden słodki napój zawierający cukier (lub naturalnie występujące cukry). W szkole również dominują płyny słodkie, na przykład do obiadu niezmiennie serwowane są kompoty, a także herbata.

Błędnie oceniamy to jak dużo wypijamy płynów. Rodzice uważają, że ich dzieci wypijają więcej niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Reklama

Zbyt małe nawodnienie organizmu dziecka może powodować spadek energii i obniżoną aktywność, uczucie zmęczenia oraz spadek koncentracji lub wręcz przeciwnie - nadaktywność i rozdrażnienie.

Reklama

Dzieci po wodę sięgają częściej jedynie w czasie aktywności fizycznej.

Dość powszechna jest opinia, że dzieci nie lubią smaku czystej wody, dlatego rodzice pozwalają im pić słodkie napoje. W sondażu TNS Polska tak twierdzi 34 proc. matek. Eksperci przekonują jednak, że nigdy nie jest za późno na zbudowanie zdrowego nawyku picia wody.

Błędne jest również przekonanie, że u dzieci w wieku szkolnym trudno jest zmienić złe nawyki. Badanie pokazało, że 31 proc. mam wolałoby, żeby ich dzieci piły wodę, ale ich zdaniem, jest już za późno, żeby nauczyć dziecko dobrych nawyków. Eksperci temu zaprzeczają. Przyzwyczajenia te można zmienić, jednak sami rodzice powinni być przykładem dla swych dzieci. Najważniejsze też, aby woda była zawsze pod ręką, wtedy dzieci chętniej po nią sięgną.