Dane na temat spożycia cukru przez najmłodszych opublikowało brytyjskie ministerstwo zdrowia, prowadzące akcję zwracającą uwagę na konieczność dbania o odpowiednią dietę dziecka i jednocześnie uświadamiającą rodziców, jak wielkim zagrożeniem mogą być nawet niewielkie codzienne słodkie przekąski.

Reklama

Z wyliczeń specjalistów wynika, że jedno statystyczne dziecko w wieku od 4 do 10 lat zjada rocznie tyle cukru, ile pomieściłoby się w 5 tysiącach kostek. To z kolei daje ciężar około 22 kilogramów, czyli tyle, ile mniej więcej waży przeciętne pięcioletnie dziecko. Oczywiście mowa jest o prawidłowej wadze, nie o nadwadze czy otyłości, choć - jak podkreślają eksperci - ten problem jest coraz poważniejszy, ponieważ już 1/5 dzieci w wieku od 4 do 5 lat i 1/3 w wieku od 10 do 11 zmaga się z nadliczbowymi kilogramami.

Dzieci zjadają o wiele za dużo cukru, trzy razy więcej niż wynosi dopuszczalna maksymalna granica. Może to prowadzić do bolesnych ubytków w zębach, otyłości, co z kolei obniża samopoczucie dzieci, sprawia, że są one bardziej narażone na docinki w szkole, mają niższą samoocenę i częściej opuszczają lekcje - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem "Daily Telegraph" dr Alison Tedstone, główna dietetyk brytyjskiego ministerstwa zdrowia.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>