Czego nie może zabraknąć?
Śniadanie ucznia powinno korzystnie wpływać na jego rozwój intelektualny. Nie może wobec tego zabraknąć w nim produktów bogatych w tłuszcze nienasycone, a więc orzechów, nasion dyni czy słonecznika (można je dodać np. muesli).
Pierwszy posiłek dnia musi składać się z węglowodanów złożonych. Są one zdrowym zastrzykiem energii. Dają siłę do pracy fizycznej oraz intelektualnej. W przeciwieństwie do cukrów prostych, umożliwiają systematyczne uwalnianie energii. Węglowodany złożone znajdziemy m.in. w pieczywie pełnoziarnistym, brązowym ryżu, owsiance (więcej informacji o węglowodanach złożonych można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/weglowodany-zlozone).
W dobrze skomponowanym śniadaniu nie może też zabraknąć białka. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a poza tym produkty bogate w białko wystarczają na dłużej. Co to oznacza? Jedząc je, jesteśmy przez dłuższy czas syci. Bogatym źródłem białka są jajka, pieczywo razowe, chuda wędlina, produkty sojowe.
Dobre śniadanie to śniadanie pełne witamin (szczególnie tych z grupy B, które wspomagają pracę układu nerwowego). Pierwszy posiłek dziecka powinien więc zawierać świeże owoce i warzywa – najlepiej te sezonowe. Dla urozmaicenia można czasem przyrządzić świeżo wyciskany sok.
Czego powinniśmy się wystrzegać?
Wydawałoby się, że idealną propozycją na śniadanie dla ucznia będą płatki śniadaniowe na mleku. Nic bardziej mylnego. Zawierają one cukry proste, które dają jedynie chwilowego „kopa energetycznego”. Po pewnym czasie od spożycia w organizmie spada poziom cukru we krwi i znów odczuwamy ochotę na coś słodkiego. Po takim posiłku dziecko zapewne jeszcze przed południem sięgnie po batonika.
Nie polecamy też białego pieczywa. Produkty te posiadają wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że po ich zjedzeniu występują wahania poziomu glukozy we krwi. Efekt? Zaburzenia koncentracji i spowolnienie procesów myślowych.
Propozycje na śniadanie
Wiemy już, czego nie może zabraknąć w śniadaniu ucznia, a czego absolutnie nie powinien jeść o poranku. Pora na przedstawienie pysznych i łatwych w przygotowaniu propozycji śniadaniowych (sprawdź, jak powinno wyglądać idealne śniadanie: https://portal.abczdrowie.pl/idealne-sniadanie).
Jeśli dziecko każdego dnia je kanapki na śniadanie i popija je sokiem lub herbatą, z pewnością taki zestaw w końcu mu się znudzi. Poza tym, nawet jeśli są to najzdrowsze kanapki, to monotonia żywieniowa nie służy organizmowi.
A co powiecie na wytrawne muffinki? Do przygotowania wykorzystaj mąkę pełnoziarnistą, oliwę z oliwek, oliwki, paprykę, suszone pomidory (lub inne ulubione warzywa), a do tego żółty ser i szynkę – z takimi dodatkami babeczki będą nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe.
Inną ciekawą propozycją może być omlet. Warto dodać do niego warzywa – odrobinę szpinaku, pomidorki koktajlowe, paprykę, cebulkę, szczypiorek. Nie może też zabraknąć szynki lub kiełbaski bądź sera wędzonego, fety, dobrej jakości sera żółtego. Wyjątkowy smak i aromat omlet zyska dzięki przyprawom, np. bazylii, oregano, tymiankowi.
Zamiast tradycyjnej owsianki warto zaserwować dziecku jaglankę. Kasza jaglana nie zawiera glutenu, nie uczula, jest więc świetną propozycją dla małych alergików. Gotujemy ją na mleku, a później możemy dodać orzechy bądź suszone owoce.
Podczas planowania śniadania dla dziecka może nas ograniczać tylko nasza wyobraźnia. Zdrowe produkty nie muszą być drogie, a dania z nich przygotowane skomplikowane. Wystarczy odrobina pomysłowości, by pierwszy posiłek stał się prawdziwą, zdrową ucztą.