Lista zalet zielonej herbaty jest długa. Na jej końcu można dodać kolejne, które są wynikiem pracy naukowców z dwóch poznańskich uczelni - Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Nie przeszły one bez echa w prasie zachodniej i publikuje je „Nature Scientific Reports”, jak również omawia serwis dailymail.co.uk.

Reklama

Według naukowców wyciąg z zielonej herbaty może pomóc w walce z nadwagą oraz wesprzeć leczenie cukrzycy. Nie tylko ogranicza wchłanianie tłuszczów (co dowiedziono we wcześniejszych badaniach), ale również przyswajanie cukru pochodzącego ze skrobi.

Działanie wyciągu z zielonej herbaty zostało sprawdzone w eksperymencie z udziałem 28 wolontariuszy w wieku od 19 do 28 lat. Wszyscy przebyli 12-godzinną głodówkę, po której otrzymali płatki kukurydziane oraz wyciąg z zielonej herbaty lub placebo. Następnie poddali się badaniu za pomocą specjalnego testu sprawdzającego stopień trawienia i wchłaniania węglowodanów.

Korzystniejsze wyniki uzyskały osoby z grupy spożywającej 4 g ekstraktu z zielonej herbaty, co jest równoznaczne z dawką, jaką uzyskuje się, pijąc kilka filiżanek zielonej herbaty. Pewnie dlatego uczeni podchodzą do swoich obserwacji z rezerwą.

Podkreślają przy tym, że wyciąg z zielonej herbaty jest łatwo dostępny, niedrogi, a do tego dobrze tolerowany przez ludzi. Można więc wypróbować go jako potencjalne „narzędzie" kontroli wagi.

Zielona herbata jest wdzięcznym obiektem badań wielu niezależnych grup naukowców. Wykazali oni m.in. to, że obniża poziom cholesterolu. Poza tym na Dalekim Wschodzie stosowana jest w leczeniu różnych chorób, począwszy od zapalenia stawów do utraty wagi, jak również jako środek zapobiegający rozwojowi raka.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>