Przyczyny otyłości

Reklama

Co może być przyczyną otyłości u dzieci? Odpowiedź wydaje się prosta – niewłaściwy sposób odżywiania. Obwiniamy słodycze, fast foody oraz inne wysokokaloryczne przekąski, które dzieci jedzą od wczesnego dzieciństwa. Owszem, to prawda. Otyłość jest spowodowana przede wszystkim niezdrową dietą, jednak zastanówmy się, dlaczego tak się dzieje (dowiedz się, czym jest otyłość: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-otylosc).

Za otyłość dziecka bardzo często są odpowiedzialni rodzice, ponieważ nie dają mu dobrego przykładu. Jeśli na co dzień wszyscy domownicy jedzą gotowe dania, takie jak pizza, hamburgery, kebab, to nie powinniśmy się dziwić, że maluch chce jeść tylko to. Ponadto zgubny jest zwyczaj, gdy na deser zamiast jabłka czy banana podaje się dziecku czekoladkę. Zbyt częste jedzenie słodyczy naraża nie tylko na otyłość, ale również na cukrzycę (więcej informacji o cukrzycy u dzieci można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-u-dzieci).

Kolejnym powodem otyłości u dzieci jest brak aktywności fizycznej. W pewnym wieku zaczynają one coraz bardziej interesować się komputerami czy telewizją. Wyjście na podwórko czy ćwiczenie na lekcjach wychowania fizycznego staje się nie lada wyzwaniem, z którego próbują się wykręcić.

Nie bez winy są również szkoły. Wiele sklepików działających na terenie placówek oświatowych ma w swoim asortymencie przede wszystkim słodycze i słone przekąski. Dzieciaki są oczywiście zachwycone, jednak spożywanie takich produktów przez dłuższy czas każdego dnia może wyrządzić niemało szkód w organizmie rozwijającego się człowieka.

Diagnoza otyłości

Aby upewnić się, że nasze dziecko ma właściwą wagę, możemy skorzystać z siatki centylowej. W jaki sposób? Wystarczy na planszy nanieść odpowiednie parametry – na osi poziomej wiek dziecka, zaś na pionowej liczbę oznaczającą wagę. Następnie wyprowadzamy z tych punktów dwie niewidzialne linie. W miejscu ich zetknięcia się sprawdzamy, na wysokości którego centyla znalazł się nasz punkt. Jeśli waga dziecka mieści się między 3 a 97 centylem, to jest to norma. Wynik większy niż 97 centyli powinien nas już zaniepokoić.

Prawidłowość wagi dziecka możemy ocenić również za pomocą wskaźnika BMI. Aby go obliczyć, należy wagę podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach). Jeśli dziecko ma 120 cm wzrostu i waży 35 kg, to powinniśmy najpierw pomnożyć 1,2 × 1,2. Otrzymamy wynik 1,44. Następnie wagę dziecka, czyli 35 kg dzielimy przez 1,44 i otrzymujemy 24,3. Oznacza to, że nasza pociecha waży prawidłowo. Jeśli wynik przekroczyłby 25, oznaczałoby to nadwagę, a więcej niż 30 jest równoznaczne z otyłością.

Każdy rodzic na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nawet bez dodatkowych badań będzie mógł ocenić, czy jego dziecko jest za grube. Dlatego też, jeśli zauważymy coś niepokojącego, to powinniśmy skonsultować się z pediatrą bądź dietetykiem. Specjalista będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, czy nasza pociecha ma nadwagę, a może już otyłość.

Leczenie otyłości

Aby skutecznie walczyć z nadwagą u dziecka, powinniśmy poprosić o radę specjalistę. Odchudzanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy, że nasza pociecha cały czas rośnie i potrzebuje kompletnej dawki witamin i minerałów, by zdrowo się rozwijać. Wiele placówek medycznych oraz punktów dietetycznych oferuje specjalne programy odchudzające dla dzieci z otyłością.