Czym jest kac?

Reklama

Kac to efekt wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Objawia się pogorszonym samopoczuciem, bólem głowy, zwiększoną wrażliwością na hałas i światło, wzmożonym pragnieniem, wymiotami, osłabieniem, potliwością (poznaj naturalne sposoby radzenia sobie z bóle głowy, wejdź na stronę: https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-metody-radzenia-sobie-z-bolem-glowy). Niektórzy muszą zmagać się też z biegunką, brakiem apetytu (bądź jego spotęgowaniem), rozdrażnieniem, drgawkami.

Czy wiemy jednak, jaki jest proces powstawania kaca? Kiedy spożywamy jakiś wysokoprocentowy trunek, nasza wątroba wytwarza dehydrogenazy – enzymy odpowiedzialne za rozkład alkoholu. W efekcie z alkoholu powstaje kwas octowy i aldehyd octowy. Obydwie substancje są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu (aldehyd jest nawet kilkadziesiąt razy bardziej toksyczny niż etanol). Kwas octowy zaburza pracę układu pokarmowego, bardzo źle wpływa na żołądek. Z kolei obecność aldehydu octowego przyczynia się do bólu głowy, zaczerwienia twarzy, nudności.

Jak uniknąć kaca?

Na pewno każdy z nas słyszał już o jakimś cudownym sposobie na kaca. Dlaczego jest ich tak dużo? Zapewne dlatego, że każdy z nas ma inny organizm, inaczej reagujemy na alkohol, w różny sposób radzimy sobie z jego nadmiarem. Dlatego też warto spróbować wielu metod, aby znaleźć odpowiednią dla siebie.

Reklama

Przed imprezą postaraj się coś zjeść. Picie na pusty żołądek sprawia, że znacznie gorzej przebiega później trawienie alkoholu. Nie zapomnijmy o odpowiednim odpoczynku. Zmęczenie psychiczne i fizyczne nie sprzyja walce z kacem. Można również skorzystać ze specjalnych tabletek zapobiegających przykrym skutkom picia alkoholu. Informacje na temat dawkowania znajdziemy na ulotkach dołączonych do tych preparatów.

Reklama

Do tego, czy będziemy mieli kaca, przyczynia się również rodzaj alkohol. Uważajmy więc na to, co pijemy. Wódka, gin bądź piwo są bezpieczniejsze niż wino czy whisky. Dlaczego akurat wino? Wydawałoby się, że to alkohol, który może nam najmniej zaszkodzić (jeśli chcesz poznać mity na temat kaca, sprawdź stronę: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-mity-na-temat-kaca). Trunek ten zawiera jednak taninę. Wiele osób źle znosi jej obecność w swoim organizmie, ponieważ przyczynia się do bólu głowy. Na koniec bardzo ważna rada – nie mieszajmy różnych rodzajów alkoholi. Wino plus wódka plus piwo to gwóźdź do trumny. Podczas imprezy pamiętajmy o zapijaniu alkoholu, możemy wybrać sok lub kompot, ale unikajmy napojów gazowanych.

Co robić, gdy kac już jest?

Zdarza się jednak, że nie mamy czasu odpowiednio przygotować organizmu do wypicia większej ilości alkoholu. Wstajemy rano i po prostu wiemy, że to będzie bardzo zły dzień. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Najlepiej mieć pod ręką coś kwaśnego, np. kapuśniak czy wodę z ogórków kiszonych. Zjedzmy pożywny posiłek, np. jajecznicę. Bardzo dobrym pomysłem jest zjedzenie niewielkiej ilości miodu. Niektórzy chwalą sobie wypicie kawy. Przede wszystkim jednak pijmy dużo wody.

Co jeszcze możemy zrobić? Pomocne może okazać się wzięcie prysznica (najlepiej na przemian zimny i ciepły). Warto również wybrać się na dłuższy spacer bądź zdecydować się na niezbyt forsujące ćwiczenia na świeżym powietrzu.