Glejak to nowotwór, który umiejscawia się w ośrodkowym układzie nerwowym. Powstaje z komórek glejowych. Ważne jest, aby poznać jego objawy i w razie potrzeby udać się jak najszybciej do lekarza.

Reklama

Glejaki mogą mieć różną postać. Wszystkie jednak są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby poznać ich objawy i w razie potrzeby udać się jak najszybciej do lekarza. Podobnie, jak w przypadku każdego innego nowotworu, im wcześniej zaczniemy go leczyć, tym większa szansa na przeżycie.

Objawy glejaka

Wśród objawów glejaka wyróżniamy te, które są ogniskowe, tzn. charakterystyczne dla umiejscowienia guza (więcej informacji o guzach mózgu można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/guzy-mozgu). Mogą to być zaburzenia mowy i czucia, niedowład, problemy ze słuchem i wzrokiem, ogniskowe napady padaczki, kłopoty z zachowaniem równowagi.

Chory może również zauważyć ogólne objawy, takie jak: wymioty, nudności, ból głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, obrzęk w obrębie mózgu, uogólnione napady padaczki (jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o padaczce, zajrzyj na stronę: https://portal.abczdrowie.pl/padaczka).

Rodzaje glejaków

Medycyna wyróżnia nowotwory gleju gwiaździstego, a wśród nich m.in. gwiaździak tucznokomórkowy, gwiaździak włókienkowy, gwiaździak włosiankomórkowy oraz glejak wielopostaciowy. Najbardziej niebezpieczny jest ten ostatni. Glejak wielopostaciowy jest nowotworem złośliwym. Bardzo często lokalizuje się w płacie skroniowym i czołowym. Najbardziej narażone na niego są osoby starsze. Umieralność jest bardzo wysoka. Większość osób, u których rozpoznano tę chorobę, ale nie zastosowano odpowiedniego leczenia, umiera w ciągu trzech miesięcy od postawienia diagnozy. Dzięki właściwemu leczeniu chory może przeżyć około 12 miesięcy. Rzadko zdarza się, aby okres ten trwał kilka lat.

Oprócz glejaka wielopostaciowego bardzo niebezpieczny jest również gwiaździak anaplastyczny. Brak odpowiedniego leczenia tego nowotworu skutkuje progresją do glejaka wielopostaciowego. Najczęściej rozpoznawany jest po 50. roku życia. Większą ilość zachorowań odnotowano wśród mężczyzn.

Reklama

Znacznie lepsze rokowania od wymienionych guzów ma gwiaździak włosianokomórkowy, czyli gąbczak. Występuje on często wśród bardzo młodych osób, nawet dzieci. Niestety, jeśli glejak umiejscowi się na niższych częściach pnia mózgu bądź w podwzgórzu, szanse na wyleczenie maleją.

Nowotwory gleju wyściółkowego to wyściółczak i wyściółczak śluzowo-brodaweczkowaty. Pierwszy z nich bardzo często występuje u dzieci i młodzieży. Rozrasta się raczej w wolnym tempie.

Skąpodrzewiak to nowotwór gleju wyściółkowego. Ten rodzaj glejaka najczęściej atakuje dorosłych mężczyzn.

Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała glejaki ze względu na ich złośliwość. Oczywiście, w grupie tych najbardziej złośliwych, oznaczonej jako grupa IV, znalazł się glejak wielopostaciowy. W III grupie, czyli nowotworów mniej złośliwych, znajduje się gwiaździak anaplastyczny. Do II grupy zakwalifikowano m.in. skąpodrzewiaka. W grupie najlepiej rokujących glejaków (I) znajduje się np. wyściółczak śluzowo-brodaweczkowaty.

Leczenie

W leczeniu glejaków stosuje się m.in. radioterapię oraz chemioterapię. Szczególnie wrażliwy na chemioterapię jest skąpodrzewiak. W połączeniu z leczeniem chirurgicznym oraz radioterapią, nowotwór ten jest unieszkodliwiany na jakiś czas, dzięki czemu chory może przeżyć jeszcze kilka lat.

Aby pomóc chorym na glejaka, lekarze decydują się na chirurgiczne usunięcie nowotworu. Resekcja – bo tak nazywa się ten zabieg – daje bardzo duże szanse na przeżycie.

Oprócz wspomnianych metod stosuje się również terapie eksperymentalne. Naukowcy pracują obecnie nad skutecznym lekarstwem na glejaka.