Amerykańscy uczeni wzięli na warsztat dokumentację medyczną ponad dziesięciu tysięcy kobiet w wieku 50-60 lat, które pierwszym badaniom były poddane w latach 1984-1986, a następnie sprawdzano ich stan zdrowia średnio co 15 lat. Zaobserwowali oni, że panie, które deklarowały, że chętnie jedzą produkty z kuchni śródziemnomorskiej (czyli m.in. ryby, owoce morza, świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek), żyją dłużej niż kobiety, które wolą czerwone mięso i produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Okazało się również, że dieta śródziemnomorska o 40 procent zwiększa szanse na życie dłuższe niż 70 lat.
Jak przekonują autorzy badania, miłośniczki diety śródziemnomorskiej rzadziej cierpią z powodu poważnych chorób przewlekłych, jak również raczej nie doskwierają im dolegliwości fizyczne. Cieszą się nie tylko lepszym zdrowiem, ale i świetnym samopoczuciem.
Badania były finansowane przez U.S. National Cancer Institute oraz U.S. National Institutes of Health. Ich wyniki zostaną opublikowane na łamach "Annals of Internal Medicine".
Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>