Dajemy naszemu małemu pacjentowi dietę właściwą do wieku, zapewniamy mu ruch, i zachęcamy do większej aktywności, szczególnie na świeżym powietrzu - mówi dyrektor d.s. lecznictwa Uzdrowiska Rabka S.A. dr Andrzej Walawski.

Reklama

Jego zdaniem, jeśli nie zmieni się pewnych nawyków żywieniowych dzieci, otyłość wśród najmłodszych będzie się rozwijać.

O otyłości dzieci mówimy, gdy masa ich ciała jest o 20 procent wyższa od tej która jest przyjęta za normę dla określonego wieku - wyjaśnia Walawski i dodaje, że otyłość wpływa na rozwój wielu chorób m.in. choroby wieńcowej, nowotworów jelita grubego czy cukrzycy.

Ilość dzieci otyłych w Polsce wzrasta. Wpływa na to zmiana trybu życia i złe nawyki żywieniowe, a także żywność mocno przetworzona.

Przeprowadzone badania w Warszawie na grupie siedmio- i ośmioletnich chłopców wykazały, że niemal 23 proc. z nich jest otyłych. W województwie podkarpackim, gdzie otyłych było 8 proc. chłopców i 9 proc. dziewczynek. Znacznie gorzej jest jednak w krajach Europy Południowej. Tu otyłych jest 36 proc. 9-letnich chłopców i ok. 35 proc. dziewcząt.

Rabka - Zdrój jest uzdrowiskiem od 1924 roku. Uzdrowisko słynie ze sprzyjających, głównie leczeniu układu oddechowego i krążenia u dzieci, walorów klimatycznych oraz wód leczniczych. Uzdrowisko dysponuje 9 ujęciami wód głębinowych, głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Pierwsze ujęcie wykonano w 1858 r. W czerwcu 2009 uruchomiono w Rabce - Zdroju tężnię solankowe, która powstała w miejscu podobnej tężni spalonej w czasie II wojny.

Uzdrowisko Rabka dysponuje czterema sanatoriami i trzema dziecięcymi szpitalami uzdrowiskowymi.