Uczeni z University of California w Davis dowiedli, że kobiety otyłe oraz cierpiące na cukrzycę typu 2 częściej rodzą dzieci z zaburzeniami rozwoju, w tym zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Okazuje się bowiem, że wysoki poziom cukru we krwi podczas ciąży może mieć wpływ na rozwój mózgu płodu – podaje serwis BBC News, powołując się na publikację w medycznym piśmie „Pediatrics”.

Reklama

Czytaj także: Aż tyle dzieci ma autyzm! Szokujące dane >>>

Badania były prowadzone przez siedem lat – od 2003 do 2010 roku. Objęły tysiąc matek z ich dziećmi w wieku od dwóch do pięciu lat. Prawie 700 dzieci miało autyzm lub inne zaburzenia rozwojowe, a 315 maluchów nie ma tych problemów.

U 9,3 proc. dzieci kobiet, które w czasie ciąży miały cukrzycę, rozpoznano autyzm, zaś u 11,6 proc. zaburzenia rozwoju. Dla porównania – tylko u 6,4 proc. dzieci matek bez otyłości i cukrzycy zdiagnozowano zaburzenia pracy mózgu.

Poza tym ponad 20 proc. matek autystycznych dzieci było otyłych, zaś w przypadku dzieci bez zaburzeń rozwojowych na otyłość cierpiało 14 proc. mam.

W sumie około 29 proc. dzieci z autyzmem urodziło się u kobiet, które w czasie ciąży miały zaburzenia metaboliczne i cierpiały na cukrzycę, nadciśnienie krwi lub otyłość.

Naukowcy zwracają uwagę na związek między lawinowym wzrostem liczby diagnoz autyzmu u dzieci oraz narastającą otyłością społeczeństwa. Szacunkowo jedno dziecko na 88 urodzeń ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaś otyłość kobiety w ciąży zwiększa to prawdopodobieństwo do jednego autystycznego dziecka na 53 urodzenia.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>