To nanometrycznej grubości jadalne opakowanie do produktów spożywczych. Nowość przygotowana przez uczonych z uniwersytetu Minho z północnej Portugalii może zmienić światowy przemysł spożywczy.

Reklama

Wynaleziona folia jest bezzapachowa i trudno dostrzegalna dla ludzkiego oka. Jest produktem jadalny. Dzięki niej, możliwe jest bezpieczne i dłuższe przechowywanie łatwo psujących się produktów spożywczych, np. owoców, warzyw i nabiału.

"Pokrywanie ich opakowaniem następuje w efekcie zanurzania produktów w płynnej substancji bazującej na polisacharydach. Po wyschnięciu przybiera ona postać niezwykle cienkiej folii, która jest jednak bardzo odporna na działanie mikroorganizmów" - powiedział prof. Jose Teixeira, koordynujący pracą zespołu badawczego.

Przeprowadzone doświadczenia potwierdziły, że nowe opakowanie stanowi skuteczniejszą barierę ochronną dla żywności od dotychczas stosowanych metod w branży spożywczej. W przypadku truskawek pokrytych jadalną folią uzyskano odporność wyższą o 30 proc., zaś serów - o 20 proc.

Zainteresowanie wykorzystaniem nowego opakowania w produkcji przemysłowej zgłosiło już kilka firm spożywczych z Brazylii oraz Portugalii.