Oznacza to, że neandertalczycy żywili się owocami morza 100 tys. lat wcześniej niż dotąd sądzono. To pożywienie było uzupełnieniem ich diety składającej się z mięsa, owoców czy orzechów.

Reklama

Badania archeologiczne w jaskini Bajondillo na południowym wybrzeżu Hiszpanii ujawniły obecność kamiennych narzędzi używanych do rozłupywania muszli mięczaków zbieranych na nadmorskich skałach. Odkryto także osmalone fragmenty samych muszli - poinformowali archeolodzy z Unwersytetu w Sewilli oraz Narodowej Rady Badań Naukowych (CSIC), kierowani przez Miguela Cortes Sancheza.

Znaleziska te są niemal z tego samego czasu, co najwcześniejsze ślady spożywania owoców morza przez Homo sapiens. Najstarsze ślady zjadania morskich mięczaków przez naszych przodków pochodzą z Pinnacle Point w Republice Południowej Afryki, i datowane są na 164 tys. lat.

"Nasze odkrycie sprawia, że jasknia Bajondillo jest najstarszym świadectwem takiej aktywności u neandertalczyków" - wyjaśnia Francisco Jimenez Espejo z CSIC.

Jak wyjaśnia, wielu badaczy uważa, że żywienie się owocami morza było ważnym przystosowaniem w ekspansji Homo sapiens. Te badania pokazują jednak, że niemal w tym samym czasie również neandertalczycy korzystali z tych samych zasobów.