Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech oraz Uniwersytetu w Aarhus w Danii prowadzili badania na samicach szczurów - najpierw ciężarnych, a następnie karmiących młode. Samice były na diecie zawierającej małe, średnie oraz duże ilości soli kuchennej, czyli chlorku sodu. Młode szczury miesiąc po przyjściu na świat były odstawiane od piersi matki, a ich dieta zawierała umiarkowane ilości soli.

Reklama

Okazało się, że zarówno nadmiar, jak i niedobór soli w diecie ciężarnej szczurzycy negatywnie wpływa na rozwój nerek płodu, a następnie - w dorosłym życiu - może prowadzić do nadciśnienia - donoszą naukowcy na łamach "American Journal of Physiology - Renal Physiology".

Uczeni obserwowali małe szczury od chwili narodzin. Przez kilka kolejnych miesięcy sprawdzali strukturę nerek, badali poziom związków wpływających na rozwój nerek oraz monitorowali ciśnienie tętnicze.

Okazało się, że liczba tzw. kłębuszków nerkowych była znacznie mniejsza u potomstwa samic, które były na diecie ubogiej lub zbyt bogatej w sól. (U ludzi niska liczba kłębuszków w nerkach noworodka grozi nadciśnieniem, chorobami serca i nerek w życiu dorosłym).

Naukowcy zaobserwowali również, że dzieci samic na diecie bogatej oraz ubogiej w sól miały zaburzoną produkcję białek odpowiedzialnych za rozwój nerek. I tak młode szczury od matek na diecie niskosodowej produkowały mniej białka FGF-10, pobudzającego rozwój nerek, zaś od matek na diecie wysokosodowej produkowały mniejsze ilości dwóch innych białek niezbędnych w procesie formowania się nerek - białka Pax-2 oraz FGF-2.

Poza tym młode samce - potomkowie matek spożywających za małe lub za duże ilości soli - po ukończeniu 5. miesiąca życia miały wyższe średnie ciśnienie tętnicze niż męskie potomstwo samic na diecie o umiarkowanej zawartości sodu.

Teraz przed uczonymi stoi ważne zadanie - odniesienie tych wyników do ludzi. Może już wkrótce dieta wysokosodowa oraz niskosodowa w okresie ciąży będzie uznawana za czynnik ryzyka zaburzeń w rozwoju nerek oraz nadciśnienia u potomstwa.

Zobacz także: Niespodzianka! Sól nie szkodzi >>>