Jak poinformował dziennik "Diario de Noticias", grupa badaczy pod kierunkiem dr Fernandy Domingues z Uniwersytetu Beira Interior dowiodła skutecznego działania oleju kolendry siewnej na zatrucia pokarmowe. Uczeni potwierdzili, że ta powszechnie stosowana już w starożytności roślina skutecznie zwalcza zarówno toksyny powstałe w wyniku spożycia nieświeżych produktów, jak też eliminuje bakterie odporne na środki farmakologiczne, a nawet antybiotyki.

Reklama

"Przeprowadzone przez nas testy na 12 groźnych szczepach bakterii potwierdziły pozytywne działanie oleju kolendry siewnej na organizm osób zakażonych m.in. przez salmonellę i gronkowca złocistego. Olej ten niszczy błony komórkowe bakterii, powodując ich szybką eliminację" - informują naukowcy.

Portugalscy badacze stwierdzili, że olej kolendry siewnej nie tylko dobrze leczy zatrucia pokarmowe, ale ma też wysokie działanie profilaktyczne, uodporniając organizm na zakażenia przenoszone za pośrednictwem przewodu pokarmowego.

Według przewidywań ekspertów, w niedalekiej przyszłości olej kolendry siewnej może stać się skutecznym substytutem antybiotyków. "Nie ma przeciwwskazań, aby używać go jako dodatku do produkcji leków, czy artykułów spożywczych", zapewniła dr Fernanda Domingues.

>>> Czytaj także: Golonka nie zaszkodzi, jeśli...