Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio dowiedli, że wahania wagi są korzystne dla zdrowia. Tym samym zaprzeczyli powszechnej opinii ekspertów, jakoby osoby doświadczające efektu jo-jo były bardziej narażone na ryzyko chorób układu krążenia, a nawet zawału serca i przedwczesnej śmierci. Uczeni wyniki swoich obserwacji przedstawili w czasie corocznego zjazdu Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie.

Reklama

Badania zostały przeprowadzone na myszach. Naukowcy podzielili gryzonie na trzy grupy - jedna była żywiona wysokotłuszczowymi produktami, druga miała dietę niskotłuszczową, a trzecia otrzymywała co cztery tygodnie posiłki według innego jadłospisu.

Okazało się, że myszy poddawane nieregularnej diecie żyły o 25 procent dłużej (średnia długość życia 2,04 roku) niż gryzonie, które otrzymywały wysokotłuszczowe posiłki i miały nadwagę (1,5 roku) oraz niewiele krócej niż myszy na diecie niskotłuszczowej (2,09 roku). Poza tym naukowcy ustalili, że odchudzanie z efektem jo-jo obniża poziom glukozy we krwi i zapobiega cukrzycy.

Edward List, szef zespołu naukowców, przekonuje, że lepiej próbować różnych diet - chudnąć, a później znowu przytyć niż nic nie robić z nadwagą: "Utrata i odzyskiwanie wagi nie jest szkodliwa dla zdrowia". Dodaje, że planuje rozszerzyć badania na większej populacji myszy. Zamierza również sprawdzić, czy efekt jo-jo przyczynia się do zmniejszenia poziomu cytokin w organizmie. (Podwyższony poziom cytokiny sprzyja stanom zapalnym i ma związany z wystąpieniem cukrzycy, chorób serca oraz nowotworów)