Koterski: "Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc"

W programie “Back to school. Prawdziwy egzamin” w TTV gościem był niedawno Michał Koterski. Syn znanego reżysera Marka Koterskiego życie "na świeczniku" i popularność przypłacił uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Dziś aktor o tym, czego doświadczył w przeszłości, opowiada publicznie, napisał także książkę o swoim życiu.

Niedawno Michał Koterski, nazywany także Miśkiem, nieoczekiwanie przyznał, że jest jedną z osób dotkniętych spektrum autyzmu.

Reklama

- Myślę, że wielu ludziom wydaje się, że bycie w spektrum czy autyzm wiążą się z dysfunkcją, jeśli chodzi o odnalezienie się w społeczeństwie, ale wcale tak nie musi być - stwierdził aktor. - Ludzie w spektrum mają różne zdolności. Ja jestem genialnym aktorem, ale matematyka to nie jest mój konik - przyznał, odnosząc się do częstych uzdolnień autystów w kierunku nauk ścisłych.

"Źle o sobie przez to myślałem"

Dodał, że osoby w spektrum autyzmu bywają niewłaściwie oceniane: - Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc, a będąc ocenianym i szufladkowanym w taki sposób, że jest niegrzeczny, nie słucha, nie potrafi się skoncentrować, ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem.

Jego zdaniem tego rodzaju szufladkowanie wpływa na rozwój takiej osoby i przyznał, że sam czuł się gorszy. Dodał też, że człowiek może latami nie wiedzieć, że towarzyszy mu właśnie taki rodzaj zaburzenia.

- U niektórych to może się objawiać np. nieumiejętnością okazywania uczuć i zamknięciem na te uczucia, ale inni są bardzo wylewni w uczuciach, jak widać, i ja tak mam. Często przekraczam granice - zdradził.

Reklama

Spektrum autyzmu. Na czym polega to zaburzenie?

Spektrum autyzmu oznacza dużą różnorodność funkcjonowania osób autystycznych. Każda osoba z autyzmem ma inne nasilenie objawów i odmienny profil objawów, a jej zaburzenie ma indywidualny charakter.

Jak podaje serwis polskiautyzm.pl, objawy autyzmu przejawiają się w trzech sferach: komunikacja, interakcje społeczne oraz powtarzalnych, stereotypowych wzorcach zachowania. Każda osoba w spektrum autyzmu ma typowe dla siebie zachowania i cechy, które wpływają na jej życie w tych trzech obszarach.

Zaburzenie po raz pierwszy opisał Leo Kanner w 1943 roku. Rok później Hans Asperger opisał grupę dzieci, którą nazwał autystycznymi. Kanner i Asperger opisali dzieci o specyficznych trudnościach, które m.in. izolowały się, miały potrzebę stałych, niezmiennych zasad i przyzwyczajeń, interesowały się przedmiotami, a nie ludźmi, miały trudności w komunikowaniu się i w interakcjach społecznych.

Spektrum autyzmu obejmuje kilka diagnoz m.in. Zespół Aspergera, autyzm czy autyzm atypowy.