Demencja wpływa na osobowość chorego

Demencja to osłabienie funkcji poznawczych mózgu, za które odpowiada zmniejszająca się ilość komórek nerwowych. Osoba z demencją ma problem z rozpoznawaniem otoczenia, w którym żyje i nie potrafi w nim funkcjonować. Chory traci umiejętność uczenia się, nie rozpoznaje osób, ani rzeczy, ma trudności z mówieniem i liczeniem, a także traci orientację w czasie i przestrzeni.

Najbardziej charakterystycznym objawem pojawienia się demencji jest utrata pamięci. Jednak osoba cierpiąca na demencję zmienia też swoje zachowanie. Może stać się bardziej uparta, impulsywna, apatyczna, traci zainteresowanie wcześniejszymi aktywnościami.

Reklama

Często przejawia też takie cechy, jakrozdrażnienie, drażliwość, a nawet agresję w stosunku do bliskich. Pojawia się także lęk, gdyż wszystko, co otacza osobę cierpiącą na demencję, staje się dla niej obce.

"Wynieść się z miasta" to sposób na uniknięcie demencji?

Naukowcy zidentyfikowali już wcześniej słaby punkt w mózgu, który wraz z wiekiem zaczyna się degenerować wcześniej niż inne obszary. Teraz nowe badanie potwierdziło, które czynniki ryzyka, które możemy zmodyfikować, wydają się mieć największy wpływ na ten wrażliwy obszar mózgu.

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że określone części mózgu są najbardziej podatne na alkohol, cukrzycę i zanieczyszczenie powietrza spowodowane ruchem drogowym.

Szczególnie ciekawy jest ten ostatni czynnik dotyczący obciążeń pracy mózgu związanych z ruchem drogowym. Modny obecnie trend przenoszenia się poza miasto, z dala od korków, hałasu, smogu i zanieczyszczenia powietrza może być w tym kontekście dobrym kierunkiem.

Lista rzeczy, które szkodzą mózgowi najbardziej. Na wiele mamy wpływ

Reklama

Zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadał 161 czynników ryzyka demencji i uszeregował je według ich wpływu na pracę mózgu. Analiza opierała się na przeskanowaniu organów 40 tys. osób w Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 45 lat. Oto przyczyny zwiększonego ryzyka zaburzeń neurodegeneracyjnych, które możemy zmienić albo mieć pod kontrolą:

1. Cukrzyca

2. Zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym

3. Spożywanie alkoholu

4. Sen

5. Waga

6. Palenie papierosów

7. Ciśnienie krwi

8. Ćwiczenia fizyczne

9. Słuch

10. Stan zapalny

11. Interakcje społeczne

12. Cholesterol

Odkrycia sugerują, że słaby punkt mózgu jest najbardziej narażony na alkohol, cukrzycę i zanieczyszczenie powietrza spowodowane ruchem drogowym.

Cytowana na łamach "Daily Mail" kierująca badaniem prof. Gwenaelle Douaud, skomentowała: -Wiemy, że konstelacja obszarów mózgu ulega degeneracji wcześniej w procesie starzenia, a w tym nowym badaniu wykazaliśmy, że te konkretne części mózgu są najbardziej podatne na cukrzycę, zanieczyszczenie powietrza – coraz ważniejszą przyczynę demencji – i alkohol, spośród wszystkich powszechnych czynników ryzyka demencji.