Cukrzyca jest już epidemią. Wiele osób nie jest świadomych choroby

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca wynika, że w Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę. Jedna trzecia z tych osób – czyli ponad milion – pozostaje niezdiagnozowana. Oznacza to, że co jedenasta osoba w Polsce choruje na cukrzycę.

Liczba chorych dotkniętych tym schorzeniem rośnie o 2,5 proc. rocznie, co oznacza to, że niebawem jeden na dziesięciu Polaków będzie cierpieć na tę groźną chorobę.

Reklama
Reklama

Te alarmujące dane podkreślają, jak ważna jest znajomość objawów cukrzycy typu 2 i ustalenie, czy jesteś w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju tej choroby. Wczesna diagnoza i leczenie jest niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i udaru mózgu.

Jakie są objawy cukrzycy typu 2? Te sygnały powinny być ostrzeżeniem

Symptomy rozwijającej się cukrzycy często nie są specyficzne, dlatego można łatwo je przeoczyć. Jednak zawsze należy zwrócić uwagę na następujące dolegliwości:

  • Oddawanie moczu częściej niż zwykle
  • Nieustanne odczuwanie pragnienia
  • Duże zmęczenie
  • Niezamierzony spadek wagi
  • Rozmazane widzenie
  • Skaleczenia/rany, które goją się dłużej
  • Swędzenie okolic genitaliów
  • Powtarzające się pleśniawki

Kto jest najbardziej narażony na cukrzycę typu 2? Otyłość nie pomaga

Eksperci podkreślają, że wystąpienie cukrzycy jest bardziej prawdopodobne u osób z nadwagą lub otyłością. W szczególności chodzi o osoby z dużym obwodem talii oraz takie, które gromadzą zbyt dużo tłuszczu wokół trzustki i wątroby.

Około 48 proc. osób cierpiących na cukrzycę to osoby z nadwagą, a kolejne 40 proc. chorych jest klasyfikowana jako osoby otyłe pierwszego stopnia (z BMI pomiędzy 30-34,9)

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 jest też większe, jeśli mamy w bliskiej rodzinie osoby chore na cukrzycę - np. rodzica lub rodzeństwo.

Dlaczego mowa o cukrzycy typu 2? Bo w przypadku cukrzycy typu 1 organizm nie wytwarza insuliny i nie można zapobiec tej chorobie, a jej dokładne przyczyny są znane. Natomiast jeśli chodzi o cukrzycę typu 2 – w dużej mierze wpływają na jej rozwój nasze wybory związane ze stylem życia.