Jak dzielić czas między pracę i własne życie? Każdy ma inne potrzeby

Eksperci zdrowotni przypominają, że niezwykle ważne jest znalezienie równowagi między pracą i czasem poświęconym rodzinie, przyjaciołom czy swoim pasjom. Pracownicy, którzy o to nie zadbają, mogą szybko doznać wypalenia zawodowego czy innej formy kryzysu psychicznego. Jednak taki balans u każdej osoby może wyglądać inaczej.

Niektórzy pracownicy dążą do work-life balance, czyli ścisłego oddzielenia życia zawodowego od prywatnego, ale inni wybierają odmienne rozwiązanie - dążą do integracji między tymi sferami. Te dwie koncepcje bardzo się różnią.

Reklama

W przypadku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, w równym stopniu traktujemy wymagania związane z karierą, jak i życie, które odbywa się poza godzinami pracy. W przeciwieństwie do integracji życia zawodowego i prywatnego, granice między pracą a życiem osobistym są wyraźniej określone poprzez czas wyznaczony w grafiku.

Work-life balance kontra work-life integration

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym koncentruje się na oddzieleniu własnego życia od pracy na równych zasadach, podczas gdy integracja życia zawodowego i prywatnego opiera się na przekonaniu, że nie ma między nimi rozróżnienia i obie części się przenikają, współistnieją w harmonii.

W dzisiejszym świecie popularności pracy zdalnej, utrzymanie ściśle określonych granic między życiem zawodowym a prywatnym w praktyce może być trudne. Na przykład pracownicy mogą mieć ochotę sprawdzić służbową pocztę lub odpowiedzieć na SMS-a od kolegi po "wylogowaniu się" ze swojego domowego biura.

Ponadto równowaga między życiem zawodowym a prywatnym może wyglądać inaczej u każdego w zależności od aktualnych potrzeb. Być może ktoś będzie musiał spędzić więcej czasu w biurze przed ważnym wydarzeniem służbowym, a innego dnia priorytetowo potraktuje obowiązki domowe albo zobowiązania związane z dziećmi.

Reklama

Czym jest integracja między życiem zawodowym a prywatnym?

Tu właśnie wkracza integracja między życiem zawodowym a prywatnym. Polega na wygodnym dla siebie połączeniu obowiązków osobistych i zawodowych. Zamiast postrzegać pracę i czas prywatny jako odrębne byty, pracownicy mogą znaleźć sposób, by się płynnie przenikały.

Może to być np. wykonywanie obowiązków domowych podczas telekonferencji lub przyprowadzanie dzieci do biura, gdy szkoły są zamknięte. Albo przerwanie pracy na wizytę lekarską czy odwiezienie dziecka na trening piłki nożnej w środku dnia, ale potem powrót i dokończenie swoich zadań.

Eksperci podkreślają, że integracja obowiązków zawodowych i prywatnych jest częściej preferowana przez pracowników dojrzalszych, mających zobowiązania rodzinne, natomiast młodsi pracownicy wolą oddzielać te dwie sfery godzinami pracy.

Warto mieć na uwadze, że dostosowanie sytuacji zawodowej pracownika do jego stylu pracy i życiaosobistego ma wiele zalet. Może pomóc w stworzeniu środowiska pracy, które mu najbardziej odpowiada i w efekcie przyniesie korzyści firmie.