Media społecznościowe to samo zło?

Korzystanie z mediów społecznościowych jest od dawna na celowniku ekspertów zdrowia. Przypominają o tym, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może być dla nas problematyczne w wielu aspektach życia.

Social media nie tylko mają związek z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, lęk i niska samoocena, ale też mogą rozpowszechniać dezinformację na temat problemów zdrowotnych.

Reklama

Osoby z fobią społeczną będą doświadczać dyskomfortu lub niezdolności do angażowania się w rozmowy twarzą w twarz, ponieważ zastępują interakcje osobiste korzystaniem z mediów społecznościowych.

Ponadto śledzenie aplikacji społecznościowych zaostrza niebezpieczne zachowania. Wskazano na możliwy związek między mediami społecznościowymi a nadmiernym spożyciem alkoholu. "Siedzenie na telefonie" może prowadzić do mniejszej aktywności fizycznej i złej higieny snu oraz zmniejsza naszą produktywność w domu, w szkole czy w pracy.

Tak szkodzi związkowi Instagram i inne aplikacje

Ważne jest rozsądne korzystanie z mediów społecznościowych, ponieważ gdy poświęcamy im zbyt dużo czasu, może to negatywnie wpłynąć na wiele aspektów życia, w tym nasz związek.

Pojawiają się "zachowania związane ze zdradą”, takie jak komunikowanie się z innymi partnerami, które mogą prowadzić do niezadowolenia ze związku, rozstania i rozwodu. Media społecznościowe bardzo ułatwiają nawiązywanie i odświeżanie kontaktów, które mogą zagrozić naszemu związkowi.

Chociaż nie ma zbyt wielu dowodów empirycznych dotyczących zachowań związanych z niewiernością w mediach społecznościowych i relacji małżeńskich, rośnie liczba badań na ten temat.

Reklama

Mniejsza satysfakcja ze związku i konflikty

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpłynąć na jakość czasu spędzanego we dwoje, powodować konflikty i zmniejszać satysfakcję ze związku.

Podczas badania przeprowadzonego w 2021 r. badacze wykorzystali Instagram i funkcję śledzenia czasu w aplikacji, aby dowiedzieć się więcej na temat związku między mediami społecznościowymi a satysfakcją z romantycznej relacji.

Odkryli, że wzrost korzystania z Instagrama doprowadził do spadku satysfakcji z relacji oraz wzrostu konfliktów i innych negatywnych skutków. Co więcej, niezadowolenie i konflikty spowodowały uzależniające korzystanie z Instagrama.

Detoks społecznościowy. Tak odpoczniesz od social media

Specjaliści doradzają kilka sposobów na korzystanie z mediów społecznościowych w życiu codziennym tak, by nie odbiły się na naszej relacji.

Proponują np. wyłączenie powiadomień z mediów społecznościowych, zainstalowanie rozszerzeń przeglądarki internetowej, które ograniczają lub blokują dostęp do mediów społecznościowych na komputerach czy ustawianie limitów czasowych korzystania z aplikacji społecznościowych na smartfonach.

Do tego ważny jest nawyk odkładania telefonów na czas wspólnego spędzania czasu, planowanie aktywności, które nie pozostawiają miejsca ani czasu na przewijanie, zostawianie smartfonów poza sypialnią oraz unikanie kontaktowania się z osobami, z którymi kiedyś nas coś łączyło w sensie relacji romantycznej.