Mieszkańcy krajów z dietą śródziemnomorską żyją dłużej. Także dzięki rybom

Łosoś to cenne źródło łatwo przyswajalnego białka, ale charakteryzuje się także wysoką zawartością aminokwasów i niezwykle cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jest rybą bogatą w witaminy i cenne minerały. W mięsie łososia znajduje się najwięcej witamin z grupy B, a także A i E, nie brakuje w nim również witaminy D.

Teraz naukowcy odkryli dodatkowo w łososiu związki, które mogą obniżać ryzyko chorób serca. Nowe badanie pokazuje, że te unikalne związki wpływają na poprawę wskaźników zdrowotnych kardiometabolicznych, takich jak niższy poziom cholesterolu.

Reklama

Korzyści zdrowotne łososia przeanalizowano w kontekście diety śródziemnomorskiej, która uchodzi za jedną z najzdrowszych. Hiszpanie, Włosi czy Francuzi, dla których to codzienność, należą do najdłużej żyjących nacji w Europie.

Reklama

Dieta śródziemnomorska kładzie nacisk na zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek. Opiera się na roślinnych źródłach pożywienia, takich jak warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Białko pochodzi ze źródeł takich jak ryby, drób i białka roślinne, takie jak fasola, a także jogurty i sery.

W porównaniu ze standardową dietą innych krajów Europy, w diecie śródziemnomorskiej w dużej mierze unika się czerwonego mięsa, cukrów, nadmiernej ilości soli i niezdrowych tłuszczów.

Osoby jedzące łososia mają lepszy stan zdrowia kardiometaboliczny

Łosoś spożywany w ramach diety śródziemnomorskiej dostarcza do organizmu co najmniej 30 metabolitów – substancji powstających podczas trawienia lub innych procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Cztery z tych metabolitów są powiązane ze znaczną poprawą wskaźników zdrowia kardiometabolicznego.

W ramach badania uczestnicy jedli dwie porcje łososia tygodniowo dwa razy po kilka tygodni. Wiek badanych wahał się od 30 do 69 lat. Mieli otyłość lub nadwagę, ale nie cierpieli na schorzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2, czy inne ostre albo przewlekłe choroby.

Naukowcy pobrali próbki osocza krwi uczestników przed i po badaniu i odkryli u osób spożywających łososia lepszy stan zdrowia kardiometaboliczny. Co to oznacza?

Korzyści kardiometaboliczne obejmowały zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu lipoprotein o małej gęstości, trójglicerydów i apolipoproteiny B, która jest wskaźnikiem chorób serca. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "The Journal of Nutrition".

To powinniśmy jeść. Nie tylko łososia warto włączyć do diety

Michelle Routhenstein, dietetyczka kardiologii zapobiegawczej stwierdziła, że to i inne nowe odkrycia "mogą pomóc w znalezieniu ważnych związków w żywności, które są korzystne dla zdrowia”.

"Badania metabolomiczne uwydatniły też różnorodną gamę związków bioaktywnych obecnych w oliwie z oliwek, takich jak związki fenolowe i kwas oleinowy, które są powiązane z korzyściami przeciwzapalnymi, przeciwutleniającymi i wpływającymi na zdrowie układu sercowo-naczyniowego” – wyjaśniła ekspertka.

Jak dodała, podobne badania wykazały, że jęczmień, komosa ryżowa i kasza bulgur są bogatymi źródłami fitochemikaliów. Należą do nich kwasy fenolowe, flawonoidy, lignany i fitosterole, czyli związki posiadające właściwości przeciwutleniające, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny i stany zapalne w organizmie.