Co mi dolega? Covid, grypa czy RSV?

W sezonie infekcyjnym, którego szczyt przypada na grudzień, wirusy atakują nasze zmęczone jesienią ciało. Obok Covidu, żniwa zbiera wirus RSV i grypa oraz inne wirusy, które pojawiają się sezonowo. Wirusowe infekcje dróg oddechowych mają podobne objawy, ale trochę inaczej przebiegają - poszczególne dolegliwości pojawiają się w różnej kolejności, a ich nasilenie może się zmieniać.

Możemy sprawdzić, z którą z nich mamy do czynienia wykonując test dostępny w aptekach. Dostępny jest np. test antygenowy potrójny - szybki domowy test na grypę, COVID-19 i RSV. Wszystkie testy działają na podobnej zasadzie jak kasetkowe testy antygenowe na koronawirusa.

Reklama

Grypa to zakaźna infekcja dróg oddechowych wywoływana przez wirusa grypy. Jej objawy zwykle trwają około tygodnia, a najciężej doświadcza nas przez pierwsze trzy dni. Nawet po wyzdrowieniu możesz odczuwać zmęczenie, osłabienie i mieć kaszel poinfekcyjny.

Reklama

Covid zmieniał zakres objawów na przestrzeni czasu. Obecnie Kraken, nowy podwariant Omikronu ma symptomy podobne do grypy - gorączka, katar, kaszel, trudności w oddychaniu.

RSV (skrót od syncytialnego wirusa oddechowego) odpowiada za infekcje płuc i dróg oddechowych. Jego objawy są zwykle łagodne i przypominają przeziębienie. Wirus jest bardzo powszechny wśród dzieci, ale jego ofiarą padają też dorośli.

Liczysz na szybki powrót do zdrowia? Zostań w domu

Przede wszystkim zostań w domu, bo twój organizm potrzebuje czasu i energii, aby zwalczyć wirusa. Swoje codzienne obowiązki odłóż na później. Jeśli będziesz wychodzić, wyrządzisz sobie i innym krzywdę rozsiewając wirusa. Zostań w łóżku i poczekaj, dopóki nie poczujesz się lepiej.

Poza tym grypa może być niebezpieczna dla osób starszych i małych dzieci, dlatego ważne jest, aby w czasie zarażenia unikać kontaktu z innymi osobami oraz regularnie dezynfekować powierzchnie i przedmioty osobiste.

Pij dużo wody. Potrzebujesz nawodnić ciało

Jeśli masz wysoką gorączkę, pocisz się. Możesz także mieć do czynienia z wymiotami lub biegunką. Tracisz w ten sposób płyny i się odwadniasz, a twoje ciało potrzebuje ich w dużej ilości, aby uzupełnić niedobory i zwalczyć infekcję.

Najlepsza jest woda, ale można też pić herbaty ziołowe lub z miodem, które łagodzą objawy i zapewniają nawodnienie. W czasie choroby unikaj też alkoholu i kofeiny.

Śpij jak najwięcej. Odpoczynek pomoże w regeneracji

Sen jest najlepszym lekarstwem podczas walki z grypą czy innym wirusem. Odpoczynek i sen zmniejszają również ryzyko poważnych powikłań grypy, takich jak zapalenie płuc. Oglądanie telewizji na kanapie nie jest złym pomysłem, ale nie powinieneś przez całą noc oglądać seriali na Netliksie.

Połóż się spać wcześniej niż zwykle i wyśpij się. Możesz także zdrzemnąć się w ciągu dnia, aby szybciej się zregenerować.

Ułatw sobie oddychanie

Z zatkanym nosem i kaszlem trudno jest spać. Aby łatwiej oddychać i lepiej spać, użyj dodatkowej poduszki, by podeprzeć głowę i złagodzić ciśnienie w zatokach. Weź gorącą
kąpiel lub prysznic przed snem.

Suche powietrze może pogorszyć objawy. Dlatego warto zadbać też o nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywasz, aby oddychało ci się lepiej - specjalne urządzenie zrobi to ekspresowo. Można je nabyć w rozsądnej cenie w aptece, sklepie z AGD lub przez internet.

Jedz zdrowo, by się zregenerować

Możesz nie mieć apetytu, ale nadal ważne jest, aby jeść regularne posiłki i odzyskać siły. Zapomnij o niezdrowych przekąskach na poprawę nastroju. Możesz mieć ochotę utopić swój smutek w misce lodów i torebce chipsów ziemniaczanych, ale twoje ciało potrzebuje lepszego sposobu odżywiania, aby wyzdrowieć.

Zadbaj o świeże owoce i warzywa, które dostarczą ci ważnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy i wzmocnią układ odpornościowy podczas walki z wirusem.

Zażywaj leki dostępne bez recepty

Niektóre leki stosuje się w celu leczenia określonych objawów, takich jak przekrwienie błony śluzowej nosa, podczas gdy inne leczą wiele objawów wirusa na raz.

Leki przeciwbólowe pomagają zmniejszyć gorączkę, ból głowy i bóle ciała. Leki zmniejszające przekrwienie, takie jak pseudoefedryna, pomagają otworzyć kanały nosowe i przynieść ulgę z ciśnieniem w zatokach.

W celu łagodzenia suchego kaszlu można stosować środki tłumiące kaszel. Środki wykrztuśne pomagają rozluźnić gęsty śluz i są przydatne w przypadku mokrego kaszlu wytwarzającego śluz. Leki przeciwhistaminowe mają zwykle działanie uspokajające, które może pomóc w zasypianiu.

Koniecznie przeczytaj ulotkę produktu, aby sprawdzić właściwą dawkę dla każdego rodzaju leku i upewnić się, że nie łączysz przypadkowo leków. Jeśli jesteś narażony na ryzyko powikłań albo twoje objawy się pogarszają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Spróbuj metod naturalnych - czarnego bzu i miodu

Czarny bez jest stosowany od setek lat w leczeniu przeziębienia i grypy. Popularnym naturalnym środkiem łagodzącym ból gardła lub kaszel jest też miód. Herbata z miodem to dobry sposób na nawodnienie organizmu, a jednocześnie leczenie objawów wirusa.

Naukowcy odkryli, że dawka miodu była skuteczniejsza w kontrolowaniu nocnego kaszlu niż zwykłe leki przeciwkaszlowe u dzieci w wieku od 2 do 18 lat z infekcjami górnych dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać, że nie należy podawać miodu dzieciom, które nie ukończyły pierwszego roku życia.