Zasady korzystania ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przewidują, że pacjent zazwyczaj musi posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, aby umówić się na wizytę do specjalisty. Wyjątki od tej reguły dotyczą między innymi wizyt u psychiatry, ginekologa, położnika, onkologa, wenerologa oraz dentysty.

Reklama

Z obowiązku posiadania skierowania zwolnieni są także między innymi inwalidzi wojenni i wojskowi, pacjenci z gruźlicą oraz osoby zakażone HIV. Również osoby uzależnione od alkoholu i substancji psychoaktywnych (w zakresie leczenia odwykowego) mogą skorzystać z leczenia specjalistycznego bez konieczności posiadania skierowania.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Koniec ze skierowaniami do psychologa

Reklama

W odpowiedzi na rosnące potrzeby zdrowotne psychiczne społeczeństwa, związane z pandemią COVID-19, podjęto decyzję o czasowym zawieszeniu obowiązku posiadania skierowania do psychologa dla dorosłych. Zmiana ta była efektem apelu specjalistów z dziedziny psychiatrii, którzy sygnalizowali znaczący wzrost poczucia lęku i niepokoju wśród pacjentów w tym trudnym okresie.

Od 1 lipca 2023 roku, po ustaniu stanu epidemii, pacjenci ponownie muszą posiadać skierowanie, aby skorzystać z porady psychologa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe i można spodziewać się kolejnych zmian w tym zakresie.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opublikowany 9 sierpnia i poddany konsultacjom społecznym, przewiduje trwałe zniesienie obowiązku posiadania skierowania do psychologa. Ponadto, do katalogu specjalistów, których pacjenci mogą odwiedzić bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, zostanie dodany optometrysta.

Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że: proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia. Ponadto katalog świadczeń specjalistycznych udzielanych bez skierowania poszerzono o poradę psychologa. Za takim rozwiązaniem przemawia w szczególności to, że skierowanie nie jest już obecnie wymagane m.in. w celu uzyskania porady psychiatry.

Ministerstwo informuje, że w celu zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej, do wykazu świadczeń specjalistycznych, które można uzyskać bez skierowania, została włączona konsultacja psychologiczna. Decyzja ta została podjęta w związku z tym, że w przypadku wizyty u psychiatry skierowanie nie jest już wymagane.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Warto jednak zauważyć, że niektóre z nich zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.