Uzależnienie cyfrowe polega na nadmiernym korzystaniu z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, komputery, tablety czy serwisy internetowe oraz media społecznościowe. Niestety, może mieć ono negatywne konsekwencje zdrowotne, społeczne i psychologiczne. Co może świadczyć o uzależnieniu od technologii?

Reklama

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

6 oznak uzależnienia cyfrowego

Osoby, które zmagają się z uzależnieniem od technologii mogą mieć niektóre z poniższych symptomów.

Eskapizm

Osoby uzależnione cyfrowo używają technologii jako sposobu na uniknięcie myślenia o problemach. Mogą też nadmiernie korzystać z urządzeń lub internetu w celu stłumienia depresji lub poczucia np. bezradności.

Niepokój i drażliwość

Jeśli jesteś uzależniony od technologii możesz odczuwać niepokój lub drażliwość gdy nie masz dostępu do swoich urządzeń elektronicznych lub internetu.

Izolacja społeczna

Osoby uzależnione od technologii mogą unikać kontaktów społecznych w świecie rzeczywistym preferując interakcje online.

Brak kontroli

Brak kontroli może objawiać się m.in. trudnościami w ograniczaniu czasu spędzanego przed ekranem mimo świadomości negatywnych skutków. Uzależnienie cyfrowe może także sprawiać, że nie możesz powstrzymać się od ciągłego sprawdzania przychodzących e-maili lub wiadomości tekstowych, a podczas korzystania z internetu może towarzyszyć ci poczucie utraty czasu.

Ryzykowne zachowanie

Z powodu korzystania z internetu lub urządzeń elektronicznych narażasz na szwank swój związek, inne relacje, hobby, pracę lub możliwości edukacyjne i zawodowe.

Kłamstwo

Osoby, które zmagają się z uzależnieniem cyfrowym mogą okłamywać swoich bliskich, członków rodziny, terapeutę lub inne osoby, by ukryć swój problem zaangażowania w internet czy używania w nadmiarze innych urządzeń elektronicznych.