Zmiany w opiece paliatywnej i hospicyjnej
1 kwietnia weszła w życie zmiana zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie "określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna". Chodzi przede wszystkim o zniesienie limitów finansowych. To realizacja zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
– Zniesienie limitów nie jest celem samym w sobie, tylko środkiem do zwiększenia dostępności. Będziemy to robić na przykład w opiece hospicyjnej – mówiła Leszczyna niedługo po objęciu teki ministra.
– Znosimy limity na opiekę paliatywną i hospicyjną, uwaga, od 1 kwietnia, czyli już - precyzowała pod koniec marca.
Zapowiadane zmiany mówiły m.in. o tym, że limity nie będą one obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych i poradniach medycyny paliatywnej. Dotychczas takie ograniczenia nie dotyczyły tylko świadczeń paliatywnych i hospicyjnych dla dzieci i młodzieży.
Co się dokładnie zmienia?
Zarządzenie prezesa NFZ mówi o:
- wprowadzeniu nielimitowanego finansowania świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. Rozliczanie świadczeń wykonanych ponad kwotę umowy nastąpi na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie,
- doszczegółowieniu przepisu poprzez wskazanie, że pierwsza porada lekarska musi się odbyć w dniu objęcia pacjenta opieką przez hospicjum domowe. Zmiana przepisu spowoduje, że pierwszego dnia objęcia opieką przez hospicjum domowe, lub hospicjum domowe dla dzieci pacjent będzie miał zagwarantowaną poradę lekarską.
- dopuszczeniu jednoczasowego rozliczania świadczeń radioterapii paliatywnej (teleradioterapii i brachyterapii paliatywnej) i paliatywnego leczenia systemowego (chemioterapii, immunoterapii, leczenia ukierunkowanego molekularnie i hormonoterapii) w trybie ambulatoryjnym lub hospitalizacji jednodniowej i świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. Zniesienie koincydencji świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej i świadczeń realizowanych w ramach hospitalizacji jednodniowych we wskazanych zakresach spowoduje możliwość finansowania osobodnia w przypadku, kiedy pacjent po zakończonym zabiegu wróci do domu pod opiekę hospicjum domowego lub hospicjum domowego dla dzieci lub do hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej,
- wskazaniu na możliwość korzystania ze świadczeń poradni medycyny paliatywnej przez pacjentów spełniających warunki kwalifikacji objętych świadczeniem pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej,
- uzupełnieniu przepisu o karach umownych w przypadku wystawienia recepty na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego osobom nieuprawnionym lub przez osobę nieuprawnioną, lub w przypadkach nieuzasadnionych.