Kolejny rewelacyjny lek na otyłość

Duński gigant farmaceutyczny Novo Nordisk staje się liderem w wyścigu o opracowywaniu leków na otyłość. To on stworzył bardzo pożądane Ozempic i Wegovy, podawane poprzez wstrzyknięcie preparaty pozwalające zrzucić nadwyżkę wagi.

Teraz koncern pochwalił się wynikami badań innego leku, jeszcze skuteczniejszego w leczeniu otyłości. To amykretyna. Wyniki I fazy badań klinicznych pokazały, że chorzy poddani terapii stracili 13 proc. masy ciała w ciągu 12 tygodni. Dla porównania - Ozempic i Wegovy powodowały ubytek rzędu sześciu proc.

Reklama

W badaniu wzięło udział 16 osób, ważących średnio 89 kg. Osoby z grupy kontrolnej przyjmujące placebo straciły średnio jeden proc. masy ciała.

Amykretyna a semaglutyd

Amykretyna, podobnie jak semaglutyd, czyli substancja czynna zawarta w Omzepiku i Wegovy, naśladuje działanie hormonu jelitowego GLP-1, który daje uczucie sytości i hamuje apetyt.

Jednak w przeciwieństwie do leków obecnych już na rynku, podawana jest nie poprzez wstrzyknięcie, ale w postaci pigułek.

Inną różnicą jest też fakt, że nowy lek naśladuje także inny ludzki hormon, amylinę wydzielaną przez trzustkę.- Amykretyna ma potencjał wykazania takiej samej skuteczności i bezpieczeństwa jak CagriSema, inny lek firmy będący agonistą GLP-1, działający na amylinę - powiedział wiceprezes Novo Nordisk ds. rozwoju, Martin Holst Lange.

Wspomniana CagriSema to kolejny preparat Novo Nordisk na odchudzanie. Przechodzi właśnie III fazę badań klinicznych. Jest kombinacją semaglutydu obecnego w Ozempiku i Wegovy oraz kagrilintydu, który jest analogiem amyliny.

To dopiero pierwszy krok. Potrzeba więcej badań dotyczących długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa amykretyny. Nie badano też działania tego leku w porównaniu z innymi środkami.

W przyszłym roku mają się też ukazać wyniki badań dotyczących amykretyny podawanej przez wstrzykiwacz.